Otwarcie festiwalu/ Wernisaż wystawy prac 16. Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego/ foyer

Data i czas wybranego wydarzenia: 29-11-2019 godz. 16:30:00

WERNISAŻ WYSTAWY POKOKONKURSOWEJ 16. MIĘDZYNARODOWEGO BIENNALE PLAKATU TEATRLANEGO KONKURS MŁODYCH KOSZYCE-RZESZÓW 2019

Kurator wystawy: Krzysztof Motyka

Data: 29.11.2019, godz. 17:30

Miejsce: Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie/ foyer

OPIS:

Prace zebrane podczas 16. Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego Konkurs Młodych Koszyce-Rzeszów 2019, którego finał odbył się we wrześniu br. podczas II Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE w Koszycach na Słowacji. Nagrody przyznało Jury w składzie: Agnieszka Ziemiszewska (Polska), Stanislav Stankoci (Słowacja), Karel Míšek (Czechy) i Krzysztof Motyka (Polska).

Podczas pokonkursowej wystawy będzie można zobaczyć m.in.  plakaty zwycięzców Biennale:

Dariusha Allahyaria (I nagroda), Aleksjeja Cecocho (II nagroda), Katarzyny Wit (III nagroda) oraz wyróżnionych – Anny Sobczyk, Piotra Pietrzaka, Igi Kowalczyk i Katriny Bittnerovej. Wszyscy są studentami lub absolwentami szkół sztuk pięknych.

Międzynarodowe Biennale Plakatu Teatralnego organizowane przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie ma już ponad trzydziestoletnią tradycję. Jest najstarszym konkursem na plakat teatralny na świecie.

Pierwsze edycje Biennale miały charakter konkursu skierowanego do młodych twórców plakatu. Od trzeciej edycji konkurs obejmował już wszystkich projektantów działających na świecie. Uważam, że nasza inicjatywa dobrze służy zarówno teatrowi, jak i sztuce wizualnej. Jest miejscem spotkania i konfrontacji różnych nurtów jakże bogatej i różnorodnej sztuki plakatu. Teatr, który jest szczególnym miejscem, w którym na scenie spotyka się i integruje m. in. literatura, muzyka, sztuka, taniec, film, jest naturalnym środowiskiem dla naszej wystawowej działalności. Prezentujemy inne spojrzenie na spektakl teatralny. Graficy, dla których inspiracją jest wystawiana sztuka, prezentując swoje osobiste spojrzenie na wydarzenie teatralne, poszerzają tym samym jego estetyczną wartość.

W bieżącym roku postanowiliśmy wrócić do swoich korzeni i w przerwie pomiędzy dwuletnim cyklem Biennale zorganizować międzynarodowy konkurs dla młodych twórców, studentów i absolwentów szkół sztuk pięknych. Do udziału w nim zgłoszono ponad 300 prac z 14 krajów.

 

                                                                                               Krzysztof Motyka