Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE - podpisanie deklaracji założycielskiej

Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE - podpisanie deklaracji założycielskiej



13 czerwca 2017 r. z pewnością na trwałe zapisze się w historii Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, jak i województwa podkarpackiego. Dzisiaj na Zamku w Łańcucie odbyło się uroczyste podpisanie Deklaracji Założycielskiej Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE Rzeszów–Koszyce–Ostrawa–Debreczyn–Lwów–Troki. Jego pierwsza edycja odbędzie się w sierpniu 2018 r. w Rzeszowie.

Pomysłodawcą Międzynarodowego Festiwalu Sztuk jest Jan Nowara, dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.
Do współpracy przy tym wyjątkowym przedsięwzięciu artystycznym i kulturalnym zaprosił:
Petera Gemza, dyrektora artystycznego Teatru im. Mihála Csokonaiego w Debreczynie,
Petera Himica, Dyrektora Generalnego Państwowego Teatru w Koszycach,
Andriya Matsyaka, dyrektora naczelnego Narodowego Ukraińskiego Teatru Dramatycznego im. Marii Zańkowieckiej,
Jiříego Nekvasila, dyrektora Narodowego Teatru Morawsko-Śląskiego w Ostrawie,
Linasa Zaikauskasa, dyrektora Teatru Dramatycznego im. Juozasa Miltinisa
,
Wita Karola Wojtowicza, dyrektora Muzeum-Zamku w Łańcucie,  honorowego partnera projektu.

Festiwal ma łączyć kraje Grupy Wyszehradzkiej i stanowić pomost spajający narody, które mają trudną historię wzajemnych relacji.   Uroczystość uświetnili swoją obecnością m.in. Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Aleksander Bobko, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Przewodniczący Sejmiku Samorządowego Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś, Konsul Generalny Republiki Słowackiej Ivana Skorupa, Dyrektor Biura Konsulatu Honorowego Ukrainy w Rzeszowie Ewelina Bryczek, poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Wojciech Buczak.

To nietuzinkowe wydarzenie rozpoczęło się uroczystym obiadem. Podpisanie deklaracji odbyło się w urokliwym wnętrzu jednej z najpiękniejszych sal teatralnych w Polsce – kameralnym teatrze Izabeli Lubomirskiej. Zaraz po punkcie kulminacyjnym wydarzenia, wszyscy goście uczestniczyli w recitalu piosenki aktorskiej w wykonaniu Anny Sroki-Hryń (aktorki, wokalistki Teatru Roma w Warszawie, wykładowcy i pedagoga Akademii Teatralnej w Warszawie), który odbył się na sali balowej.
Ostatnim oficjalnym akcentem uroczystości była konferencja prasowa, w której uczestniczyli wszyscy sygnatariusze Deklaracji Założycielskiej oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. Zainteresowani mogli zwiedzić zamek w Łańcucie.

 

Logotyp Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE 
autorstwa Magdaleny Gajewskiej, scenografki współpracującej z Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. 

 

 

    Tekst deklaracji założycielskiej

TRANS ∕MISJE
Międzynarodowy Festiwal Sztuk
Rzeszów–Koszyce–Ostrawa–Debreczyn–Lwów
 

DEKLARACJA ZAŁOŻYCIELSKA

 1.

Działając w celu budowania wspólnej przestrzeni dla wymiany idei i wartości - teatry pogranicza w Rzeszowie, Koszycach, Ostravie, Debreczynie i Lwowie powołują do życia Międzynarodowy Festiwal Sztuk. Trans∕Misje.

2.

Jego nazwa zawiera w sobie chęć przekraczania granic, budowania mostów i otwierania drzwi. Tym, co łączy partnerów projektu, jest graniczne położenie, które sprzyja wzajemnemu przenikaniu kultur. Wynika z tego odmienna od centrystycznej perspektywa patrzenia na rzeczywistość. Jej fundamentem jest regionalna wspólnota i wyjątkowa tożsamość pogranicza.

3.

Zasadą przedsięwzięcia jest równorzędna podmiotowość wszystkich partnerów projektu. Festiwal będzie wędrował co roku do kolejnego partnerskiego miasta. Pierwsza edycja Festiwalu odbędzie się w Rzeszowie, ponieważ Teatr im. W. Siemaszkowej jest pomysłodawcą projektu.

4.

Głównym założeniem Festiwalu jest interdyscyplinarność. Program obejmie różne dziedziny sztuki, a prezentacjom artystycznym towarzyszyć będą działania edukacyjne, debaty, spotkania z twórcami, wykłady, konferencje naukowe.

5.

Ambicją organizatorów jest wyjście z programem festiwalu poza mury instytucji artystycznych w różne przestrzenie i do różnych środowisk. Powiększenie społecznej przestrzeni dla sztuki.

6.

TRANS ∕ MISJE Międzynarodowy Festiwal Sztuk to unikatowy i największy projekt festiwalowy organizowany przez kraje Grupy Wyszehradzkiej z rozszerzającym udziałem partnera z Ukrainy.

Rzeszów, 13.06.2017 r.

 

 

Galeria zdjęć z wydarzenia:

fot. Namysław Tomaka