Otwieramy 4. Festiwal Debiutantów „Pierwszy Kontakt” w Toruniu

W dniach 20–26 maja 2017 r. odbędzie się czwarta już edycja Festiwalu Debiutantów „Pierwszy Kontakt” organizowanego przez Teatr im. Wilhelma Horzycy w Toruniu. Festiwal ma charakter ogólnopolski i konkursowy. Jego ideą jest promowanie debiutantów, zarówno wśród reżyserów (pierwsza realizacja sceniczna), jak i aktorów (debiut w teatrze zawodowym).

Do tegorocznego konkursu można było zgłaszać spektakle z ostatnich dwóch lat (2015–2016). Zaprezentowanych zostanie 12 przedstawień, a o tytuł Najlepszego Debiutującego Aktora i Reżysera powalczy aż 30 debiutantów (25 aktorów i 5 reżyserów), wśród nich Sylwia Gola, która zadebiutowała w ubiegłorocznej realizacji Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie – w Pogorzelisku w reżyserii Cezarego Ibera. Pogorzelisko otwiera festiwal – spektakl będzie można zobaczyć w sobotę 20 maja o godz. 17.00.

Sylwia Gola fot. Piotr Kręglicki

W jury „Pierwszego Kontaktu” w tym roku zasiądą: Adam Orzechowski (reżyser, dyrektor Teatru Wybrzeże w Gdańsku), Juliusz Chrząstowski (aktor Narodowego Teatru Starego w Krakowie) i Jacek Wakar (krytyk teatralny, dziennikarz).

 

Pogorzelisko

Tekst: Wajdi Mouwad

Przekład: Tomasz Swoboda

Scenografia i kostiumy: Natalia Kitamikado

Muzyka: Michał Zygmunt

Projekcje wideo: Wojtek Warzywoda

Obsada: Dagny Cipora, Anna Demczuk, Sylwia Gola, Justyna Król, Robert Chodur, Miłosz Karbownik, Mateusz Mikoś, Piotr Napieraj, Robert Żurek