Stara kobieta wysiaduje

Stara kobieta wysiaduje

Ach, gdyby urodzić się w komunikacyjnym ekoświecie – przestrzeni wiecznie zielonych, niezrzucających na zimę igieł modrzewi, nikczemnie przejrzystych komunikatów – o tym marzą najpewniej bohaterowie kawiarnianego świata z dramatu Tadeusza Różewicza „Stara kobieta wysiaduje”. W przestrzeni bałaganu, zaburzonych estetycznie wzorców i nieludzkiego bezczasu tkwi dawne wspomnienie Matki Natury, a dziś Starej Kobiety, co wysiaduje, co tkwi w malignie, co domaga się głosu i co mówi, nie wierząc nawet, że zostanie wysłuchana.

Michał Pabian

Przedstawiamy jeden z najznakomitszych dramatów autora o niezwykłej świadomości mowy i wrażliwości na słowo. Poety. Przez tekst przemawia Różewiczowskie ubolewanie, że komunikacyjna katastrofa jest nieunikniona, gdyż przyszłość determinują bezmyślni ludzie, a genomedycyna w żaden sposób nie wyleczy głupoty. Nie wiadomo, czy Różewicz rzeczywiście nie wierzył w ludzkość, ale z pewnością bezlitośnie nie pozwalał, by ironiczny i groteskowy język cokolwiek usprawiedliwiał. Dzieło napisane w 1969 roku zaskakuje swoją aktualnością, przez co odniesiesiecie wrażenie, że autor komentuje, na swój poetycki sposób, rzeczywistość z tu i teraz. Przekonajcie się sami!

 

 

 

Mecenat nad Premierą:
Mecenat Get in bank

 

 

 

Objęcie mecenatem premiery spektaklu „Stara kobieta wysiaduje” wynika z przekonania władz Getin Banku o tym, że stan rozwoju kultury przekłada się na jakość życia, a poprawa tej ostatniej jest priorytetem spółki. Wsparcie twórców mających odwagę realizować przedstawienia w sposób niestandardowy, nadających im nowych wartości, wiąże się z wyznawanymi przez Bank wartościami, takimi jak odwaga i entuzjazm.

 Z przyjemnością informujemy, że twórca spektaklu, Jakub Falkowski w konkursie Klasyka Żywa otrzymał wyróżnienie w dziedzinie reżyserii za debiut – spektakl „Stara kobieta wysiaduje”!

Werdykt konkursu

 

Trailer:

 

fot. Maciej Mikulski

 

 

 

fot. Jakub Falkowski

 

Spektakl bierze udział w Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” realizowanym dla uczczenia przypadającego w 2015 roku jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Konkurs organizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

klasyka żywa logo

250_lat_logo   1.it_logo      MKiDN-01_greyscale

 

Uwaga!

W ramach obchodów jubileuszu „250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE” bierzemy udział w akcji „Bilet za 250 groszy”!

250_lat_logo

Materiał Prasowy – 12.02.2015

 

Klasyka_Zywa_logo Sąsiedzi

 

 

 

 

1.it_logo Sąsiedzi

mkidn_01_cmyk Sąsiedzi

 

Premiera: 15/11/2014
Obsada:

Narrator – Grzegorz Pawłowski
Stara kobieta – Anna Demczuk
Kelner młody – Mateusz Mikoś
Kelner Cyryl – Paweł Gładyś
Pan – Marek Kępiński
Piękna Dziewczyna – Magdalena Kozikowska-Pieńko
Lekarz, Stróż porządku, Skrzypek, Zamiatacz 1 – Sławomir Gaudyn/Michał Chołka
Ślepiec, Zamiatacz 2 – Adam Mężyk
Atropos – Małgorzata Pruchnik
Lachezis – Karolina Dańczyszyn
oraz
Młodzieniec – Damian Janusz

Autor: Tadeusz Różewicz
Reżyseria: Jakub Falkowski
Dramaturgia: Michał Pabian
Scenografia: Jakub Falkowski
Muzyka: Jakub Falkowski
Projekcje video: Kuba Falkowski
Inspicjent: Andrzej Siedlecki
Sufler: Anna Jochym
Czas trwania: 120 minut