Festiwal Teatru Nowego – Rzeszowskie Spotkania Teatralne

Festiwal Nowego Teatru to kontynuacja Rzeszowskich Spotkań Teatralnych, które odbywają się w Rzeszowie od 1961 roku. Nowa formuła Festiwalu pozwoliła uczynić to wydarzenie świętem teatru nie tylko w Rzeszowie, ale w całej Polsce.

Już pierwsza edycja Festiwalu została okrzyknięta przez  TVP Rzeszów  Kulturalnym Wydarzeniem 2014 roku na Podkarpaciu, a Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało mu bardzo wysoką ocenę merytoryczną, wydatnie zwiększając przy tym wysokość dotacji na jego organizację. Podczas Festiwalu gościmy przedstawicieli środowiska artystycznego, dziennikarskiego i naukowego z całej Polski.

W ciągu dziewięciu dni festiwalowych nasz Teatr staje się przestrzenią dialogu i przekraczania granic. Festiwal Nowego Teatru jest wydarzeniem unikatowym w skali Polski, gdyż nie stanowi jedynie konkursowej prezentacji spektakli, lecz towarzyszom mu liczne przedsięwzięcia artystyczne (czytania performatywne, performance, pokazy filmowe i muzyczne, wystawy), edukacyjne i naukowe (warsztaty prowadzone przez Forum Teatrologów, konferencje naukowe, debaty, spotkania z twórcami). Współpracujemy nie tylko z teatrami i artystami z całej Polski, ale również z ośrodkami naukowymi, medialnymi.

Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, Sponsorów i Partnerów, udało nam się zorganizować kolejną – trzecią edycję Festiwalu Nowego Teatru, która odbyła się w dn. 18-26.11.2016.

Program III Festiwalu Nowego Teatru – 55. Rzeszowskich Spotkań Teatralnych

Werdykt Jury 55. Rzeszowskich Spotkań Teatralnych – 03. Festiwalu Nowego Teatru

Jury trzeciego Festiwalu Nowego Teatru w składzie:
Maria Spiss – przewodnicząca,
Małgorzata Warsicka,
Kuba Falkowski,
Piotr Woroniec Jr
oraz
Martyna Kasprzak – sekretarz jury

po zobaczeniu w dniach 18-26 listopada 2016 roku siedmiu konkursowych spektakli:
Wróg ludu Henryka Ibsena w reż. Jana Klaty z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, Nocami i dniami będę tęsknić za Tobą Szymona Bogacza i Zuzanny Bućko wg Nocy i dni Marii Dąbrowskiej w reż. Julii Mark z Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, Samotność pól bawełnianych Bernarda-Marie Koltèsa w reż. Radosława Rychcika z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Krew na kocim gardle czyli Marilyn Monroe kontra wampiry Rainera Wernera Fassbindera w reż. Anji Sušy z Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, Pogorzelisko Wajdiego Mouawada w reż. Cezarego Ibera z Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Być jak dr Strangelove, czyli jak przestałem się bać i pokochałem mundur Jarosława Murawskiego w reż. Marcina Libera z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, Harper Simona Stephensa w reż. Grzegorza Wiśniewskiego z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach,
postanowiło przyznać następujące nagrody:

Wyróżnienie aktorskie w wysokości 1000 zł dla Moniki Frajczyk  za rolę Petry w spektaklu Wróg ludu;

Wyróżnienie aktorskie w wysokości 1000 zł dla Rafała Kosowskiego za rolę Dr Strangelove/Prezydent;

Wyróżnienie dla twórcy w wysokości 1000 zł dla Wojtka Warzywody za projekcje wideo w spektaklu  Pogorzelisko;

Wyróżnienie dla twórcy w wysokości 1000 zł dla Roberta Piernikowskiego za muzykę w spektaklu Wróg ludu;

Wyróżnienie dla twórców w wysokości 1000 zł dla zespołu The Natural Born Chillers za muzykę w spektaklu Samotność pól bawełnianych;

Nagrodę indywidualną w wysokości 3000 zł dla Juliusza Chrząstowskiego za wyraziste i odważne prowadzenie roli Doktora Tomasa Stockmanna;

Nagrodę główną dla osobowości artystycznej w postaci statuetki i nagrody pieniężnej w wysokości  5000 zł dla Justyny Elminowskiej za ujmującą i konsekwentną wizję plastyczną spektaklu Nocami i dniami będę tęsknić za Tobą;

 Nagrodę Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego dla młodego twórcy w postaci statuetki i nagrody pieniężnej w wysokości 5000 zł Magdzie Grąziowskiej za autentyczną i głęboką kreację aktorską Harper Regan.

Ze względu na bardzo wyrównany poziom wszystkich przedstawień konkursowych, Jury postanowiło nie przyznawać Nagrody dla najlepszego spektaklu.

Jury ustanowiło Nagrodę dla zespołu w postaci statuetki i nagrody pieniężnej w wysokości 10 000 zł dla wykonawców Krwi na kocim gardle czyli Marilyn Monroe kontra wampiry za poszukiwanie nowych form ekspresji aktorskich, inteligentną interakcyjność z widzem oraz siłę zespołowości przy jednoczesnej umiejętności tworzenia wyrazistych kreacji.

Serdecznie dziękujemy za wsparcie!

To dzięki Państwa pomocy organizujemy 03. Festiwal Nowego Teatru
– 55. Rzeszowskie Spotkania Teatralne