Teatralne Newsy – 4. Festiwal Nowego Teatru

Rzeszowska i ogólnopolska prasa pisze o 4. Festiwalu Nowego Teatru – 56. Rzeszowskich Spotkaniach Teatralnych! Zapraszamy do lektury!

UWAGA! Przypominamy o zmianie miejsca prezentacji spektaklu „Sekretne życie Friedmanów”! Spektakl będzie dwukrotnie prezentowany w przestrzeni Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie!

 

Gazeta Festiwalowa – [REC] Magazine
4. Festiwal Nowego Teatr – 56. Rzeszowskie Spotkania Teatralne

Gazeta Festiwalowa [REC] Magazine 2017 nr 1

Gazeta Festiwalowa [REC] Magazine 2017 nr 2 

Gazeta Festiwalowa [REC] Magazine 2017 nr 3

Gazeta Festiwalowa [REC] Magazine 2017 nr 4

Gazeta Festiwalowa [REC] Magazine 2017 nr 5

Gazeta Festiwalowa [REC] Magazine 2017 nr 6

Gazeta Festiwalowa [REC] Magazine 2017 nr 7

Gazeta Festiwalowa [REC] Magazine 2017 nr 8

Gazeta Festiwalowa [REC] Magazine 2017 nr 9

Gazeta Festiwalowa [REC] Magazine 2017 nr 10

Gazetę Festiwalową redaguje INTERNETOWY MAGAZYN TEATRALIA
Redakcja Agata M. Skrzypek, Marcin Miętus
Korekta Karolina Sołtys
Skład i łamanie Katarzyna Lemańska
Opracowanie graficzne Krzysztof Motyka
Zespół redakcyjny Magda Bałajewicz, Katarzyna Bolec, Maciej Guzy, Jan Karow, Witold Loska, Karolina
Ścigała, Ida Ślęzak, Wiktoria Tabak
Nakład 150 egzemplarzy

 

Dzień 10.

„Bzik” najlepszy, ale najwięcej nagród dostała Agata Duda-Gracz

Młodzi jurorzy wybrali jako najlepszy inny spektakl niż publiczność, dziennikarze wybrali jeszcze inny tytuł. A to oznacza, że poziom Festiwalu Nowego Teatru w tym roku był wyrównany. Najwięcej nagród zebrał jednak spektakl „Będzie Pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk” z Teatru Nowego w Poznaniu Agaty Dudy-Gracz.

Magdalena Mach
Gazeta Wyborcza Rzeszów
27 listopada 2017
Czytaj więcej…

„Bzik. Ostatnia minuta” najlepszym spektaklem 4. Festiwalu Nowego Teatru

Ewelina Marciniak i jej spektakl „Bzik. Ostatnia minuta” w wykonaniu aktorów z Teatru Współczesnego zdobył nagrodę główną 56. Rzeszowskich Spotkań Teatralnych – 4. Festiwalu Nowego Teatru. Swoją nagrodę przyznawali również dziennikarze.

W niedzielny wieczór zakończyły się 56. Rzeszowskie Spotkania Teatralne – 4. Festiwal Nowego Teatru.

Joanna Gościńska
Rzeszów News
27 listopada 2017
Czytaj więcej…

Dzień 9.

Kosmiczni „Chłopi” Garbaczewskiego podczas Festiwalu Nowego Teatru

Wieś Lipce, Boryna, Jagna, Antek czy Hanka – to miejsce i postaci znane z powieści Reymonta. Krzysztof Garbaczewski pokazał na deskach teatru swoją wersję tego wybitnego dzieła literackiego.

Ostatni z ośmiu spektakli konkursowych, które mogliśmy zobaczyć podczas 4. Festiwalu Nowego Teatru przyjechał do Rzeszowa z warszawskiego Teatru Powszechnego. A byli to „Chłopi” w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego.

Joanna Gościńska
Rzeszów News
26 listopada 2017
Czytaj więcej…

Dzień 8.

Jak przestępstwo żyje w świadomości medialnej? „Sekretne życie Friedmanów” na FNT

Miał słabość do małych chłopców. Posiadał pornografię dziecięcą. Prowadził przez 4 lata zajęcia komputerowe i molestował na nich dzieci, które nagle zaczęły mówić o swojej krzywdzie. „Sekretne życie Friedmanów” w reżyserii Marcina Wierzchowskiego było podróżą przez przestępstwo, przez uczucia, przez swego rodzaju echo medialne.

Rzeszów News
25 listopada 2017
Czytaj więcej…

Dzień 7.

FNT tuż przed werdyktem…

Od tygodnia w Teatrze Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie twa 4 edycja Festiwalu Nowego Teatru. Czy widzowie przeżyli już coś porywającego? A może mają niedosyt i wciąż czekają na jakąś sceniczną „petardę”?

W tych dniach Rzeszów przeżywa czwartą już coroczną odsłonę Festiwalu Nowego Teatru i wygląda na to, że wypadnie ona chyba jako najbardziej interesująca. Zaczęło się 17 listopada. W piątek w dniu otwarcia FNT widzowie mogli wziąć udział w projekcie Nowy Teatr / Europa, do którego Rzeszów zaprosił kolegów ze Słowacji z Państwowego Teatru w Koszycach. Mogliśmy zobaczyć dwa spektakle pozakonkursowe „Komórka” i „Dziennik Anny Frank”. Na początku chciałabym zatrzymać się chwilę przy drugiej propozycji Słowaków.

Barbara Kędzierska
TWiNN.pl
24 listopada 2017
Czytaj więcej…

„Nie ważne, jak się poruszasz, ale co cię porusza”. O Pinie Bausch na 4. FNT

Dużo paliła. Podobno nikt jej nigdy nie widział bez papierosa w ustach. Była choreografką i reformatorką tańca. Cezarego Tomaszewskiego z Piną Bausch łączy miłość do ruchu, papierosy i spektakl pt. „Gdyby Pina nie paliła, to by żyła”, który jej poświęcił. Zobaczyliśmy go w czwartek podczas 4. Festiwalu Nowego Teatru.

Joanna Gościńska
Rzeszów News
24 listopada 2017
Czytaj więcej…

 

Dzień 6.

Nowy teatr na świetnej klasyce

„Święty Idiota” Opryńskiego z Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, „Ślub” Augustynowicz z Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu i „Bzik. Ostatnia minuta” Marciniak z Teatru Współczesnego w Szczecinie dowiodły, że Dostojewski, Gombrowicz i Witkacy są doskonałymi materiałami dla twórców nowego teatru. Ale żeby budować na ich kanwie z dobrym skutkiem coś własnego, trzeba traktować ich z szacunkiem. W tych przypadkach tak było.

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny
23 listopada 2017
Czytaj więcej…

 

 

Festiwal Nowego Teatru 2017. „Bzik” filmowy w spektaklu Eweliny Marciniak

Grzegorz Jarzyna wprowadził „nowe” do teatru 20 lat temu. To „nowe” kontynuują dziś kolejne pokolenia reżyserów. Jak? Każdy na swój sposób, czego przykładem był spektakl Eweliny Marciniak „Bzik. Ostatnia minuta”, który przyjechał do Rzeszowa ze Szczecina.

Joanna Gościńska
Rzeszów News
23 listopada 2017
Czytaj więcej…

Dzień 5.

Festiwal Nowego Teatru. Nasze życie zmierza do formy

Ascetyczna scenografia, wyrafinowana reżyserka Anna Augustynowicz i tekst Witolda Gombrowicza pt. „Ślub” w rzeszowskim Teatrze im. W. Siemaszkowej stały się niezwykłą podróżą w głąb siebie podczas trwającego 4. Festiwalu Nowego Teatru.

Za nami już półmetek 4. Festiwalu Nowego Teatru – 56. Rzeszowskich Spotkań Teatralnych. Tym razem na deskach „Siemaszki” we wtorek zaprezentowali się aktorzy z Teatru Współczesnego w Szczecinie w „Ślubie” wg Gombrowicza w reżyserii Anny Augustynowicz, która była bardzo zadowolona z tego, że została zaroszona do Rzeszowa.

Joanna Gościńska
Rzeszów News
22 listopada 2017
Czytaj więcej…

Dzień 4.

Festiwal Nowego Teatru. „Św. Idiota”, czyli jak boży szaleńcy zmieniają świat

Jurodiwi to święci głupcy, którzy zmieniają świat. U Fiodora Dostojewskiego świat rodziny Jepanczynów zmienia Książę Myszkin. O tym, jak go zmienił opowiedział w swoim spektaklu Janusz Opryński w „Św. Idiocie”.

Poniedziałek, czwarty dzień 4. Festiwalu Nowego Teatru, miał akcent mocno rosyjski. Zawdzięczamy go wybitnemu XIX-wiecznemu pisarzowi – Fiodorowi Dostojewskiemu i jego powieści „Idiota”, którą na deski teatru przeniósł reżyser Janusz Opryński.

Joanna Gościńska
Rzeszów News
21 listopada 2017
Czytaj więcej…

Dzień 3.

WAS WÄRE EIN JUDE OHNE HOFFNUNG

Mamy za sobą inaugurację 4 edycji Festiwalu Nowego Teatru – pisze nasza specjalna wysłanniczka Katarzyna Cetera. Mocnymi akcentami były tu z pewnością propozycje teatrów słowackich: Monodram CELLS/KOMÓRKI, który przedstawiła słowacka aktorka i performerka Sláva Daubnerová, a nade wszystko baletowy DZIENNIK ANNY FRANK w wykonaniu Państwowego Teatru w Koszycach wprowadził nas w tę część rzeszowskiego święta teatru, którą określono hasłem „Nowy Teatr/ Europa” – ale może bardziej były to już „Dybuki. Przepisywanie pamięci”. Żydowskie duchy – istoty traktowane w kulturze żydowskiej na równi z żywymi – wywołał w sobotę w siedzibie rzeszowskiego BWA Paweł Passini. W tym kręgu – przywołując duchy przeszłości – pozostawaliśmy przez pierwsze festiwalowe dni.

Katarzyna Cetera
Tarnowski Kurier Kulturalny
21 listopada 2017
Czytaj więcej…

 

Dyskusyjny Klub Filmowy – audycja z Pawłem Passinim

W Dyskusyjnym Klubie Radiowym spotkanie z Pawłem Passinim. Jeden z najwybitniejszych twórców teatralnych w Polsce, prezentuje w Rzeszowie swoje spektakle na 4 Festiwalu Nowego Teatru. Twórca lubelskiego neTTheatre wytycza nowe ścieżki i możliwości teatralne. Śmiało sięga po teksty należące do kanonu literatury, ale jak mówi po to, by dokonać ich recyklingu. Jego spektakle, to nieustanne poszukiwanie nowych możliwości kontaktowania się z widzem, ale też poznawania i diagnozowania współczesnego człowieka. Był pierwszym w Polsce twórcą, który pokazał swój spektakl na żywo w Internecie, umożliwiając widzom komentowanie i analizowanie przedstawienia. Jak powstają spektakle Pawła Passiniego? W jaki sposób nawiązują do idei Nowego Teatru? W jaką stronę zmierza współczesny teatr? Dyskusyjny Klub Radiowy w Polskim radiu Rzeszów w poniedziałek 20 listopada o godz.21.10. Zaprasza Adam Głaczyński.

Więcej o audycji znajdziesz tutaj.

 

FNT. Ludzie są dobrzy, tylko popełniają złe czyny. Spektakl Agaty Dudy-Gracz

Jest zbrodnia. Zabito kilka osób. Jest zło. Nie w nas, w ludziach, ale w czynach. To zło pokazała w niedzielę w Rzeszowie podczas trzeciego dnia 4. Festiwalu Nowego Teatru Agata Duda-Gracz w spektaklu „Będzie pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk”.

Joanna Gościńska
Rzeszów News
20 listopada 2017
Czytaj więcej…

 

 

Rodzą się nowe dybuki

„Dziennik Anny Frank”, przejmujący treścią, znakomity pod względem dramaturgii, ruchu scenicznego i aktorstwa spektakl ze Statnego Narodnego Divadlo w Koszycach zapoczątkował ten festiwal w piątek w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej.

Ondrej Soth, reżyser, choreograf i twórca muzyki, ujawnia w „Dzienniku Anny Frank” część swojej niebywałej wyobraźni. Zainspirowany prawdziwą historią żydowskiej rodziny, która ukrywała się podczas drugiej wojny światowej w Amsterdamie i tuż przed końcem wojny padła ofiarą nazistowskiej eksterminacji dzieli się wyobraźnią z widzami wrażliwie, precyzyjnie dozując napięcie, kreując sceny liryczne i stonowanie brutalne opowiadające sugestywnie o świecie okrutnym na którego zło absolutnym antidotum są miłość i solidarność.

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny
20 listopada 2017
Czytaj więcej…

Dzień 2.

Duchy i żydowskie wspomnienia w drugim dniu Festiwalu Nowego Teatru

Czy duchy są wśród nas? Twórcy, którzy pojawili się w drugim dniu 4. Festiwalu Nowego Teatru pokazali nam, że tak. Tomasz Cymerman do „Siemaszki” przywołał młodego chłopca, który popełnił samobójstwo, a Paweł Passini do rzeszowskiej synagogi zaprosił ich prawowitych mieszkańców.

Joanna Gościńska
Rzeszów News
19 listopada 2017
Czytaj więcej…

Dzień 1.

4. Festiwal Nowego Teatru Rozpoczęty. Na początek mocne, słowackie akcenty

„Dziennik Anny Frank” i „Komórki” – tymi dwoma słowackimi spektaklami rozpoczęto czwartą edycję Festiwalu Nowego Teatru – 56. Rzeszowskich Spotkań Teatralnych.

– Mamy nadzieję, że w ciągu tych dziesięciu dni będą mieli państwo okazję przeżywać głębokie i fascynujące chwile z teatrem – mówi w piątek Jan Nowara, dyrektor Teatru im. W. Siemaszkowej, który rozpoczął oficjalnie kolejną edycję Festiwalu Nowego Teatru – 56. Rzeszowskich Spotkań Teatralnych.

Joanna Gościńska
Rzeszów News
18 listopada 2017
Czytaj więcej…

Zapowiedzi festiwalu:

W Rzeszowie rozpoczyna się 4. Festiwal Nowego Teatru

W Teatrze im. W. Siemaszkowej rozpoczyna się Festiwal Nowego Teatru, wpisującego się w długą tradycję Rzeszowskich Spotkań Teatralnych i jednocześnie uaktualniających jego formułę. Głównym hasłem tegorocznej 4 edycji Festiwalu są „Nowe mitologie”. W trakcie dziesięciu festiwalowych dni widzowie obejrzą 8 spektakli konkursowych, które usiłują rozstrzygnąć kwestię czy potrafimy tworzyć nowe projekty i narracje.

Adam Głaczyński
Polskie Radio Rzeszów
17 listopada 2017
Czytaj więcej…

Dziś rozpoczyna się 4. Festiwal Nowego Teatru. 8 spektakli konkursowych

Już dziś rusza prawdziwa uczta dla teatromanów. O czym mowa? Oczywiście o 56. Rzeszowskich Spotkaniach Teatralnych, które od czterech lat odbywają się w nowej formule jako Festiwal Nowego Teatru. W programie wydarzenia znajdziemy spektakle, debaty, KinoTeatr, DramaLab i warsztaty.

Joanna Gościńska
Rzeszów News
17 listopada 2017
Czytaj więcej…

Dziennik Anny Frank rozpoczyna Festiwal Nowego Teatru w Rzeszowie

Opowieścią o Annie Frank – żydowskiej 13-nastolatce, która wraz z rodziną ukrywa się w Niemczech w czasie II wojny światowej – słowacki Państwowy Teatr w Koszycach rozpocznie się w piątek, 17 listopada br. 4. Festiwal Nowego Teatru w Rzeszowie. W trakcie 10 festiwalowych dni wystawionych zostanie 12 spektakli. Najlepsze zostaną nagrodzone. Będzie też czytanie nowych dramatów, rozmowy, warsztaty i kinoteatr.

Alina Bosak
BiznesiStyl.pl
16 listopada
Czytaj więcej…

Współczesny teatr jako drogowskaz sztuki

Czy teatr może uchodzić za ostatnią tak czytelną ostoję sztuki humanistycznej we współczesnym świecie? Wiele na to wskazuje, ale sprawdzimy to od najbliższego piątku. 17 listopada rozpocznie się trwający 10 dni Festiwal Nowego Teatru, którego gospodarzem jest Teatr Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Barbara Kędzierska
TWiNN.pl
15 listopada 2017
Czytaj więcej…

Jedziemy na festiwal
Za kilka dni w Rzeszowie rozpocznie się – zapowiada Katarzyna Cetera, czwarta edycja Festiwalu Nowego Teatru. Przedsięwzięciu temu kibicuję od początku, dlatego w tym roku na łamach naszego magazynu pojawią się relacje z tej imprezy, wpisującej się w długą tradycję Rzeszowskich Spotkań Teatralnych. Potrwa od 17 do 26 listopada – wtedy również poznamy laureatów festiwalu.

Katarzyna Cetera
Tarnowski Kurier Kulturalny
listopad 2017
Czytaj więcej…

Nowe polskie mitologie
Od 17 do 26 listopada Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie zaprasza na spektakle, próby czytane, debaty i projekcje filmowe w formule nowego teatru. Na zakończenie zostanie nagrodzone najlepsze przedstawienie, osobowość artystyczna i młody twórca.

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny
15 listopada 2017
Czytaj więcej… 

 

Od piątku 4. Festiwal Nowego Teatru

„Nowe mitologie” to temat przewodni 4. edycji Festiwalu Nowego Teatru, który jest jednocześnie 56. edycją Rzeszowskich Spotkań Teatralnych. Impreza rozpocznie się w piątek i potrwa do 26 listopada. W jej programie przewidziano około 20 wydarzeń artystycznych.

Agnieszka Pipała (PAP)
e-teatr.pl
15 listopada 2017
Czytaj więcej…

Dziennik Anny Frank i „Komórki” na początek 4. Festiwalu Nowego Teatru

Dwa słowackie spektakle i uroczysta gala otwarcia – tak zapowiada się pierwszy dzień czwartego Festiwalu Nowego Teatru – 56. Rzeszowskie Spotkania Teatralne, który w stolicy Podkarpacia będzie trwał w dniach 17-26 listopada.

Joanna Gościńska
Rzeszów News
14 listopada 2017
Czytaj więcej…

Nadchodzi Festiwal Nowego Teatru

Już niewiele czasu dzieli nas od rozpoczęcia 4. edycji Festiwalu Nowego Teatru, wpisującego się w długą tradycję Rzeszowskich Spotkań Teatralnych i jednocześnie uaktualniających jego formułę. Pierwsze spektakle zobaczymy 17 listopada, a ostatnie 26 – wtedy również zostaną wyłonieni laureaci festiwalu.

e-teatr.pl
13 listopada 2017
Czytaj więcej…

 

Zbliża się 4. Festiwal Nowego Teatru – wywiad z Janem Nowarą

Pierwsze spektakle zobaczymy 17 listopada, a ostatnie 26 – wtedy zostaną również wyłonieni laureaci festiwalu. Przyznana zostanie nagroda dla najlepszego spektaklu, osobowości artystycznej i młodego twórcy, nagroda dziennikarzy oraz nagroda publiczności. Rozmowa z Janem Nowarą, dyrektorem Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie.

Rozmawiał Marcin  Żminkowski
Super Nowości
10-12 listopada 2017
Czytaj więcej…

 

Nowe mitologie i Dybuki podczas tegorocznego FNT

Program Festiwalu jest zapisem aktualnych poszukiwań i inspiracji tematycznych podejmowanych przez artystów w ostatnim sezonie – zapowiadają organizatorzy czwartej edycji, czyli Teatr im. Wandy Siemaszkowej. W tym roku hasła przewodnie to: Nowe mitologie i Dybuki.

Agnieszka Radochońska-Kloc
Radio Via
9 listopada 2017
Czytaj dalej…

 

4. Festiwal Nowego Teatru – 56. Rzeszowskie Spotkania Teatralne

Już niewiele czasu dzieli nas od rozpoczęcia 4. edycji Festiwalu Nowego Teatru, wpisującego się w długą tradycję Rzeszowskich Spotkań Teatralnych i jednocześnie uaktualniających jego formułę. Pierwsze spektakle zobaczymy 17 listopada, a ostatnie: 26 – wtedy również zostaną wyłonieni laureaci Festiwalu. Przyznana zostanie nagroda dla najlepszego spektaklu, osobowości artystycznej i młodego twórcy, nagroda dziennikarzy oraz nagroda publiczności.

SuperNowości24.pl
9 listopada 2017
Czytaj dalej…

 

„Nowe Mitologie”, czyli przed Festiwalem Nowego Teatru

17 listopada w Rzeszowie rozpocznie się Festiwal Nowego Teatru. Będzie można zobaczyć młodych twórców i ich spojrzenie na rzeczywistość. O planach festiwalowych mówiono podczas konferencji w teatrze im Wandy Siemaszkowej.

Anna Sabat-Pezdan
TVP3 Rzeszów
7 listopada 2017
Czytaj dalej… 

 

04. Festiwal Teatru Nowego – 56. Rzeszowskie Spotkania Teatralne

Nowa forma, nowa myśl, nowy wyraz artystyczny, ale bez zbyt daleko posuniętego pazura polityczno-społecznego. Czwarta edycja Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie będzie z nutką biograficzną, kryminalną, a nawet świętą. Nie zabraknie też akcentów zagranicznych oraz naukowych.

Joanna Gościńska
Rzeszów News
7 listopada 2017
Czytaj dalej…

 

Rzeszowskie Spotkania Teatralne – bez „Starego”, za to ze Słowakami

Dziesięć dni potrwa rozpoczynający się 17 listopada 4. Festiwal Nowego Teatru – 56. Rzeszowskie Spotkania Teatralne. W tym roku hasła przewodnie to: Nowe mitologie i Dybuki. Wydarzenie zyskuje wymiar międzynarodowy za sprawą teatru z Koszyc, który wystawi spektakl „Dziennik Anny Frank”. Będzie też spektakl Agaty Dudy-Gracz i koncert w synagodze.

Alina Bosak
BiznesiStyl.pl
3 listopada 2017
Czytaj dalej…