PREMIERA: Chory z urojenia – Duża Scena

Kiedy:
25/03/2017@19:00 – 21:00
2017-03-25T19:00:00+01:00
2017-03-25T21:00:00+01:00

PREMIERA
„Chory z urojenia” Molière’a

Przekład – Tadeusz Boy-Żeleński
Reżyseria – Waldemar Śmigasiewicz
Scenografia – Maciej Preyer
Muzyka – Mateusz Śmigasiewicz

Obsada:
Dagny Cipora
Justyna Król
Barbara Napieraj
Małgorzata Pruchnik-Chołka
Michał Chołka
Marek Kępiński
Adam Mężyk
Mateusz Mikoś
Piotr Napieraj
Robert Żurek

Asystent reżysera – Mateusz Mikoś

Inspicjent, sufler – Anna Jochym

Premiera na Dużej Scenie – 25 marca 2017

Argan, jak sam to nazywa, jest chory na chorobę. Chory na chorobę…? To wymyślone przez niego określenie jest tak pojemne, iż może pomieścić każdą chorobę w dowolnym jej stadium, na jaką może zapaść nasz bohater.

Moliera w „Chorym z urojenia” ponosi namiętny temperament, tak jakby chciał powiedzieć: oto świat, który zapadł na nieuleczalną chorobę, nikt nie wie dokładnie na jaką, ale wszyscy przeczuwamy, jakie przyniesie żniwo… Ta choroba to… istnienie poza rozumem.

Waldemar Śmigasiewicz

 

„Chory z urojenia” to doskonała komedia mistrza gatunku – Moliera. Znajdziemy w niej wszystko, do czego przyzwyczaił nas klasyk – pełnokrwiste, barwne postacie, arcyśmieszne sytuacje i zwroty akcji. Dodajmy do tego nieco sytuacyjnego humoru i niezwykle szybkie tempo, a wyjdzie nam mieszanka wręcz wybuchowa.

Molier był doskonałym obserwatorem, skrzętnie przenoszącym na karty swoich utworów różne typy charakterów ludzi. Jego teksty są z jednej strony niezwykle żartobliwe, z drugiej zaś zawsze niosą jakieś ważne przesłanie. Tak jest i tym razem, dzięki reżyserowi Waldemarowi Śmigasiewiczowi możemy się pośmiać, ale i zobaczyć w krzywym zwierciadle nasze fanaberie. I w końcu – zastanowić się nad tym, czym są urojenia dzisiaj.

Premiera spektaklu „Chory z urojenia” połączona będzie z obchodami Międzynarodowego Dnia Teatru.