Zaproszenie na Dybuki…

Festiwal to nie tylko spektakle konkursowe! Jutrzejszy program 4. Festiwalu Nowego Teatru Rzeszowie zdominują DYBUKI. O godz. 12.00 w Szajna Galerii pokażemy film dokumentalny RABINKA o bohaterce z czasów II wojny światowej, Gisi Fleischmann, która usiłowała ratować swoich żydowskich braci, Słowaków i Polaków, przed Zagładą.

 

Pokaz dokumentu zostanie uzupełniony czytaniem performatywnym sztuki o tym samym tytule, które przygotował z rzeszowskimi aktorami Tomasz Węgorzewski. Po czytaniu zapraszamy na spotkanie z autorką sztuki i filmu, słowacką dramatopisarką i reżyserką ANNĄ GRUSKOVĄ.

 

W sobotę wieczorem o godz. 20.00 dybuki przeniosą się do BWA, czyli dawnej synagogi, gdzie PAWEŁ PASSINI i D’ROOTS BROTHERS dadzą koncert pt. OBECNI, dedykowany dawnym mieszkańcom Rzeszowa pochodzenia żydowskiego, których ślady wciąż noszą stare mury bóżnicy. A zaraz po nim zaprosimy na projekcję przedwojennego filmu Michała Waszyńskiego na podstawie dzieła An-skiego, połączoną ze wspólnym czytaniem listy dialogowej, a także odegraniem niektórych scen ze sztuki.

 

Dopełnieniem tego spotkania z duchami przeszłości będzie niedzielna dyskusja panelowa DYBUKI/PRZEPISYWANIE PAMIĘCI z udziałem m. in. prof. Grzegorza Niziołka i Mieczysława Abramowicza (godz. 14.00, Szajna Galeria).

Wstęp na wszystko (prawie) za darmo, za całe 1 zł. Kultura dostępna, bez ministerialnych programów…