120 lat temu odbyła się prapremiera „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego

120 lat temu odbyła się prapremiera „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie (dziś Teatr im. Juliusza Słowackiego) odbyła się słynna prapremiera „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. W rolę Panny Młodej w przełomowej dla polskiego teatru sztuce wcieliła się nasza patronka Wanda Siemaszkowa.

Prapremiera sztuki, do napisania której inspiracją stało się przyjęcie weselne znanego krakowskiego poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną, odbyła się w atmosferze skandalu. Uczestnicy rydlowego wesela obawiali się niepochlebnego ukazania w niej wzorowanych na nich postaci, a aktorzy związanej z tym nagonki. Pracy nad spektaklem nie ułatwiało też zawrotne tempo, w jakim przygotowywano przedstawienie. Z roli Panny Młodej  zrezygnowały dwie aktorki, a „blady poeta Wyspiański” w błagalnym tonie poprosił o jej przyjęcie nie braną wcześniej pod uwagę, choć znaną już i cenioną Wandę Siemaszkową. Całe zamieszanie skończyło się więc dobrze, a pierwsza Panna Młoda z „Wesela” została przez jego autora szczególnie doceniona i uwieczniona na dwóch obrazach. Ich reprodukcje można podziwiać w naszym foyer. Od niedawna znajduje się tam również tablica z fragmentem wspomnień Wandy Siemaszkowej o pracy nad słynnym „Weselem” pióra jej samej. Przy okazji wizyty w Teatrze zachęcamy do poczytania! W tym szczególnym dniu warto również wspomnieć, że to właśnie od „Wesela” rozpoczęła się działalność naszej sceny. Pierwszy dyrektor rzeszowskiego Teatru  – Bogdan Proskurnicki – rozpoczął sezon 1944/45 sztuką Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Władysława Konarskiego. W historii Teatru im. Wandy Siemaszkowej sięgano po nią jeszcze kilkakrotnie.

Historię angażu Wandy Siemaszkowej do roli Panny Młodej w „Weselu” przedstawiliśmy w jednym z odcinków naszego multimedialnego opowiadania pt. „O Wandzie, co chciała do Rzeszowa”:

 

 

Przypomniana została także 8 grudnia w czytaniu aktorskim sztuki pt. „Panna Młoda z ‘Wesela’. Wanda Siemaszkowa” autorstwa Jerzego Pleśniarowicza:

 


Galeria: