25. Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe dobiegły końca

25. Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe dobiegły końcaFinisaż wystawy „Rze Design”, finał Teatralnego Speed Datingu i koncert Pawła Kaczmarczyka. Karnawał w Teatrze pożegnaliśmy w wielkim stylu!

 

Wczoraj w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej wiele się działo. Pierwszym wydarzeniem ostatniego dnia jubileuszowej 25. edycji Rzeszowskich Spotkań Karnawałowych był Finisaż wystawy ultranowoczesnej sztuki użytkowej „Rze Design”, którą w teatralnym foyer można podziwiać jeszcze do 11 marca. Autorami prac są słuchacze studiów podyplomowych kierunku Wzornictwo Przemysłowe i Druk3D Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Finisaż był okazją do spotkania z artystami i ich opiekunami naukowymi - dr sztuk Krzysztofem Groniem i  mgr Aleksandrą Olczyk. Zaproszenie na Finisaż przyjął także Waldemar Szumny z departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie.

Dalej było tylko ciekawiej… W Szajna Galerii odbył się finał Teatralnego Speed Datingu. Pisarze i pisarki oraz reżyserzy i reżyserki z różnych stron Polski przyjechali do Rzeszowa dzień wcześniej. Podczas krótkiego spotkania przypominającego tzw. „szybkie randki” dobrali się w pary i przez zaledwie 24 godziny pracowali nad wizjami spektakli, czytań performatywnych, słuchowisk, które będą rozwijać się dalej w ramach Sceny Nowej Dramaturgii. Podczas wczorajszego finału spotkali się z publicznością i przedstawili wstępne projekty swoich działań. Intrygujące pomysły w większości oscylują wokół aktualnych i ważnych problemów społecznych. Twórcy zapowiedzieli też ciekawe rozwiązania sceniczne. Ponownie spotkają się początkiem kwietnia w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Ostateczne efekty ich współpracy pod okiem kuratorów – reżyserki Martyny Łyko i krytyka teatralnego, dziennikarza Witolda Mrozka – oraz reżyserki, dramaturżki i pedagożki Weroniki Szczawińskiej, poznamy w przyszłym sezonie.

Karnawał żegnaliśmy także muzycznie. Miłośnicy jazzu wzięli udział w koncercie Pawła Kaczmarczyka – znakomitego pianisty i kompozytora młodego pokolenia, laureata prestiżowych nagród, koncertującego na całym świecie animatora krakowskiej sceny jazzowej. W foyer zagrał utwory z nowej płyty „Kaczmarczyk vs Paderewski: Tatra”. Album inspirowany wydawnictwem „Album tatrzańskie” z 1884 roku powstał przy współpracy pianisty z zespołem muzyków, którzy towarzyszyli mu także podczas trasy promującej płytę. Rzeszowski koncert był więc wyjątkowy zarówno dla publiczności, jak i samego artysty. Utwory z „Tatry” w wersji solo na fortepianie wybrzmiały tu po raz pierwszy!

 

Dziękujemy za liczne przybycie do Teatru i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji

TVP3 Rzeszów o zakończeniu 25.RSK

Życie Rzeszowa, Paweł Kaczmarczyk na finał Rzeszowskich Spotkań Karnawałowych

Nasz Dom Rzeszów, Ryszard Zatorski, Teatralnie w Karnawale

 


Galeria: