25. Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe

25. Rzeszowskie Spotkania KarnawałoweKarnawał w teatrze tuż, tuż!

 

11 wydarzeń, znakomite nazwiska polskiej sceny teatralnej, aktorzy znani z produkcji filmowych i telewizyjnych, świetnie zapowiadający się młodzi artyści i profesjonalni muzycy – krótko mówiąc – 7 lutego rozpoczynamy 25. jubileuszową edycję Rzeszowskich Spotkań Karnawałowych!

 

Gwiazdy polskiej sceny teatralnej i muzycznej, czyli karnawałowy weekend w „Siemaszce”

Zgodnie z tradycją Rzeszowskich Spotkań Karnawałowych w weekend 8–10 lutego na Dużej Scenie Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbędą się gościnne występy teatrów  z różnych części Polski.

W tym roku rzeszowska publiczność będzie miała okazję zadrżeć ze strachu za sprawą spektaklu z repertuaru warszawskiego Och-Teatru (sztuka „Kto nas odwiedzi?” ze znakomitymi rolami Jadwigi Jankowskiej-Cieślak i Jana Peszka), poznać nieoczywiste,        a niekiedy wręcz absurdalne kulisy pracy w teatrze (spektakl „Czego nie widać” w wykonaniu 18 aktorów(!) krakowskiego Teatru Bagatela) i poszukać odpowiedzi na pytanie, czy współczesna singielka (Anna Guzik-Tylka) może z powodzeniem odnaleźć się w tradycyjnej roli pani domu (spektakl „Singielka2, czyli Matka Polka” Teatru Polskiego w Bielsku-Białej).

Tuż po spektaklach nasze foyer zamieni się w salę koncertową. Sympatyków nastrojowych brzmień bawić będą Dominika Kobiałka oraz Domarski Kwintet + Magda Skubisz. Z recitalem piosenki aktorskiej wystąpi znana m.in. z fenomenalnie zagranej i zaśpiewanej roli Edith Piaf Małgorzata Pruchnik-Chołka. Podczas koncertów, zgodnie z hasłem przewodnim „WINO-ONA-ŚPIEW”, ocenie podniebień naszych gości oddamy wykwintne wina.

 

Rzeszów stawia na młodych!

Inne wydarzenia, które odbędą się w ramach RSK – czytanie performatywne oraz spektakl „Igraszki z Szekspirem” - to ukłon w stronę młodości i świeżego spojrzenia na sztukę.

Tegoroczne Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe rozpoczniemy 7 lutego czytaniem performatywnem niedawno powstałej sztuki Michała Kurkowskiego pt. „Bracia”. Reżyserem czytania jest studentka Akademii Teatralnej w Warszawie Karolina Szczypek. Natomiast 8 lutego na deskach Szajna Galerii zadebiutuje Młoda Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Grupa młodych pasjonatów teatru o dużych zdolnościach aktorskich zagra spektakl „Igraszki Szekspira” będący ciekawą kompilacją wybranych tekstów dramaturga wszech czasów. Przedstawienie jest efektem kilkumiesięcznej pracy młodych aktorów pod kierunkiem Barbary Napieraj, aktorki naszego teatru i wieloletniego pedagoga.

 

Na tym nie koniec, czyli Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe na bis…

Na pożegnanie karnawału (28 lutego) w rzeszowskim teatrze odbędzie się uroczysty finał Teatralnego Speed Datingu realizowanego w ramach naszej inicjatywy pod nazwą Scena Nowej Dramaturgii. Młodzi reżyserzy i literaci z całej Polski, którzy wcześniej dobrali się w pary realizatorskie i przez zaledwie dobę pracowali nad wspólną wizją spektaklu, w czasie finału przedstawią widzom efekty tej współpracy. Zwycięska koncepcja wkrótce ma szansę na ystawienie na deskach Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, a wybrane projekty zaprezentowane zostaną także w formie otwartych słuchowisk, instalacji teatralnych czy czytań performatywnych. Kuratorami SND są reżyserka Martyna Łyko i krytyk teatralny i dziennikarz Witold Mrozek.

W ten dzień z karnawałem pożegnamy się też muzycznie za sprawą koncertu znakomitego pianisty i kompozytora jazzowego Pawła Kaczmarczyka. Wcześniej, przybyli do foyer teatru goście wezmą udział w finisażu niezwykłej wystawy „RZE design”. Cieszyć i zaskakiwać ich oczy będzie ultranowoczesna sztuka użytkowa – to prace dyplomowe słuchaczy studiów podyplomowych kierunku Wzornictwo Przemysłowe i Druk 3D Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.  

 

Serdecznie zapraszamy!

 

25. Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe

8–10 i 28 lutego 2019, Rzeszów

 

 

7 lutego

19:00 czytanie performatywne: Michał Kurkowski Bracia, reż. Karolina Szczypek (60 minut) /Mała Scena

 

8 lutego

16:00 Igraszki z Szekspirem, opieka artystyczna Barbara Napieraj, chor. Marta Bury, Młoda Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie (75 minut) /Szajna Galeria

18:00 Igor Sawin, Kto nas odwiedzi, reż. Cezary Tomaszewski, Och Teatr w Warszawie (75 minut) /Duża Scena

20:00 WINO–ONA–ŚPIEW: koncert Dominiki Kobiałki /Foyer

 

9 lutego

18:00 Michael Frayn, Czego nie widać, reż. Maciej Wojtyszko, Teatr Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie (145 minut, 1 przerwa) /Duża Scena

20:30 WINO–ONA–ŚPIEW: koncert Domarski Kwintet /Foyer

 

10 lutego

18:00 Jacek Bończyk, Singielka 2, czyli Matka Polka, reż. Jacek Bończyk, Teatr Polski w Bielsku-Białej (100 minut) /Duża Scena

20:00 WINO–ONA–ŚPIEW: recital Małgorzaty Pruchnik Chołki /Foyer

 

28 lutego

16:30 Finisaż wystawy RZE design – prezentacja prac dyplomowych studentów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie

18:00 Martyna Łyko, Teatralny Speed Dating – finał, Scena Nowej Dramaturgii Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie /Foyer

20:00 koncert Pawła Kaczmarczyka /Foyer

Media o 25. RSK:

TVP3 Rzeszów

Eska Rzeszów

Biznes i Styl

Super Nowości

Wyborcza - Teatralny Speed Dating

 

 

 

 


Galeria: