art_przecięcie (4) z Emilem Granatem

art_przecięcie (4) z Emilem GranatemRozpoczynamu drugi sezon art_przecięć, czyli spotkań artystów związanych z południowo-wschodnią częścią Polski, reprezentujących różne dziedziny sztuki – poezję, malarstwo, teatr i muzykę.

 

art_przecięcie (4) z Emilem Granatem
czyli jak ugryźć poezję!

 

23 czerwca 2022 r., godz. 18:00
Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie
ul. Żeromskiego 2

 

art_przecięcia to spotkanie ze sztuką i rozmowa o sztuce, to bliskie obcowanie z artystami, ale także unikalna możliwość współtworzenia spotkania. To Poezja, Teatr, Malarstwo i Muzyka w jednym. Będą współcześni poeci (Stanisław Dłuski i Jakub Pacześniak), ale także wielki nieobecny - Emil Granat. Podkarpacki poeta, czołowy twórca niezależnego życia literackiego w latach 70. i 80. XX w., którego wiersze prezentowane były nawet na antenie Radia Wolna Europa. Zobaczymy i usłyszymy także aktorów rzeszowskiej Siemaszki - Justynę Król i Mateusza Marczydło. Malarstwo prezentować będzie wybitny malarz i pedagog - Andrzej Rułka.


Będziemy rozmawiać stawiając pytania, czy w ciężkich czasach wojny i kryzysów poezja ocala coś ważnego z naszego życia? Czy jest tylko sentymentalną pociechą? Czy "religia patriotyzmu", o której pisał Emil Granat ma znaczenie dla artystów w XXI wieku? Czy dla artysty, poety, malarza, ważna jest tylko doskonała forma? Czy istnieje głębsza metafizyka, ważne przesłanie? Jak dzisiaj uczyć rozumienia sztuki, kiedy stała się ona bardzo wyrafinowana i utraciła więź z odbiorcą?  Co może artysta zrobić wobec dominacji kultury masowej? Jaki język dociera dzisiaj do ludzi?

 

art_przecięcia Teatru Siemaszkowej realizowane są w ramach programu Przestrzenie Sztuki rozwijanego pod auspicjami Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Ma on na celu powołanie ogólnopolskich, interdyscyplinarnych centrów kultury prowadzonych we współpracy ministerstwa, samorządów, organizacji pozarządowych, uczelni artystycznych oraz sektora prywatnego i opierających się na istniejących instytucjach kultury. Program ma charakter interdyscyplinarny, włączający różne dziedziny działalności artystycznej i promieniujący na cały region.

 

Na wydarzenie zorganizowany zostanie wyjazd z parkingu teatralnego. Osoby chętne mogą zapisywać na się pod numerem telefonu 693376995. Liczba miejsc ograniczona!

 

__________________________________________________

 

Wydarzenie realizowane jest w ramach Przestrzeni Sztuki.

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany z środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.