"Balladyna" na 40. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych

"Balladyna" na 40. Opolskich Konfrontacjach TeatralnychZ przyjemnością informujemy, że nasz spektakl "Balladyna" Juliusza Słowackiego w reż. Radosława Rychcika został zaproszony na festiwal Opolskie Konfrontacje Teatralne Klasyka Polska 2015.

Czterdziesta edycja odbędzie się w dniach 15-21 kwietnia 2015.

"Balladynę" w ramach konkursu zaprezentujemy 18 kwietnia.

 

Prestiżowa ogólnopolska impreza jest jedynym w Polsce festiwalem o charakterze monograficznym.

Uczestnictwo w jednym z najważniejszych konkursów teatralnych w Polsce jest zaszczytem dla całego naszego Zespołu.

Co ważne, Teatr Siemaszkowej brał udział w pierwszych w historii Opolskich Konfrontacjach Teatralnych. W ramach konkursu w 1975 roku zaprezentowaliśmy spektakl "Szewcy" Stanisława Ignacego Witkiewicza w reż. Stanisława Wieszczyckiego. Później, w 1981 roku, w ramach konkursu wystawiliśmy "Pastorałkę" Leona Schillera w reżyserii Leszka Czarnoty.

Teatr rzeszowski wziął udział również w 32. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych w 2007 roku. Wtedy to w ramach imprez towarzyszących zaprezentował spektakl "Matka Courage i jej dzieci" Bertolta Brechta w reżyserii Katarzyny Deszcz. Oczywiście spektakl był prezentowany poza konkursem - w ramach prezentacji najlepszych inscenizacji klasyki europejskiej z ostatniego sezonu.

"Balladyna", którą zaprezentujemy podczas tegorocznej edycji prestiżowego konkursu to historia walki o terytorium, w której siostra zabija siostrę, córka wygania matkę, a żona morduje męża. Spektakl w reżyserii Radosława Rychcika (laureat Paszportu Polityki 2014!) to opowieść o praźródłach XX wieku, który z jednej strony był epoką wojen, a z drugiej rodzącego się ruchu emancypacji kobiet. Dramat Juliusza Słowackiego ulokowany w trakcie lub tuż po horrorze I Wojny Światowej prezentuje mężczyzn w ekstremalnie trudnej sytuacji życiowej, a kobiety w chwili walki o prawo do posiadania własnego głosu.

Każdego roku Opolskie Konfrontacje Teatralne goszczą najlepszych twórców i wyśmienite spektakle z całego kraju. Wierne realizacje klasycznych dzieł są tutaj konfrontowane ze współczesnymi, eksperymentalnymi interpretacjami. Na opolskim festiwalu swoje przedstawienia prezentowali tacy wybitni twórcy, jak Krystian Lupa, Jerzy Grzegorzewski, Andrzej Wajda, Grzegorz Jarzyna, Anna Augustonowicz oraz  Michał Zadara i Jan Klata. Warto wspomnieć, że w tym roku rzeszowskie przedstawienie zaprezentuje jedyną scenę spoza głównych metropolii, oczywiście nie licząc offowego Teatru Wierszalin z Supraśla.

Trzymajcie za nas kciuki!