„Celineczka” wejdzie do repertuaru Teatru im. Wandy Siemaszkowej

„Celineczka” wejdzie do repertuaru Teatru im. Wandy SiemaszkowejMiło nam poinformować, że decyzją dyrektora Jana Nowary „Celineczka” autorstwa Katarzyny Matwiejczuk w lutym 2021 roku wejdzie do repertuaru naszego Teatru. Spektakl wyreżyseruje Kamila Siwińska.

 „Celineczka” to jeden ze scenicznych projektów, które powstały jako pokłosie pierwszej edycji Teatralnego Speed-Datingu, przedsięwzięcia zrealizowanego w ramach Sceny Nowej Dramaturgii. W lutym ubiegłego roku autorzy tekstów i reżyserzy spotkali się w Rzeszowie, aby w zabawie przypominającej popularne „szybkie randki” skonfrontować swoje wizje, zamierzenia i wrażliwości. W trakcie bardzo krótkiego spotkania dobrali się w pary i opracowali wstępny plan realizacji wspólnego pomysłu. „Celineczka” jest jednym z trzech zamierzeń par autor-reżyser, które zostały wystawione w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w formie czytań performatywnych.

„Celineczkę” zaprezentowano widzom w listopadzie 2019 roku jako wydarzenie towarzyszące 06. Festiwalu Nowego Teatru. Czytanie w wykonaniu aktorów rzeszowskiego Teatru spotkało się z entuzjazmem publiczności, a podczas spotkania publiczności z twórczyniami i aktorami odbyła się długa i ożywiona dyskusja.  Jak mówi autorka tekstu Katarzyna Matwiejczuk „Sztuka jest dalekim echem klasycznej baśni Andersena oraz próbą postawienia na nowo pytania ‘być albo nie być’ w radykalnej formie: czy mamy prawo dawać życie tylko dlatego, że ‘bardzo tego pragniemy’? Miniatura rozgrywa się w poczekalni kliniki in vitro. Naja, samotna kobieta, postanawia postarać się o dziecko. W poczekalni kliniki spotyka dziewczynkę, której obecności Naja nie potrafi sobie wytłumaczyć. Bohaterki zaczynają rozmawiać. Naja dzieli się z Celineczką obawami dotyczącymi istoty rodzicielstwa i odpowiedzialności.”

Jak podkreśla dyrektor Jan Nowara, o wyborze „Celineczki” jako przyszłego spektaklu Teatru Wandy Siemaszkowej zdecydowała waga tematu, który podejmuje sztuka. Statystyki wskazują, że w dzisiejszym świecie coraz więcej par ma problem z posiadaniem biologicznego potomstwa. Młodzi ludzie, którzy pragną zostać rodzicami korzystają z pomocy klinik leczenia niepłodności i często decydują się skorzystać z metody sztucznego zapłodnienia. Szeroko dyskutowany i ważny społeczny problem został przez reżyserkę ukazany w sposób ciekawy, subtelny i czuły.

Katarzyna Matwiejczuk jest z wykształcenia filmoznawczynią, z zamiłowania pieśniarką ludową, pisarką, dramaturżką, eseistką muzyczną i tłumaczką. Mieszka w Jedzbarku na Warmii. W swoim dorobku ma minipowieść „Jura” nagrodzoną przez olsztyński oddział SPP nagrodą za debiut roku 2016. Jest również laureatką I nagrody 28. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży za sztukę „Wnuczka Słońca”. Od 2015 roku uczestniczy
w Pracowni Dramatu działającej przy Olsztyńskim Teatrze Lalek. Kamila Siwińska to absolwentka reżyserii na Akademii Teatralnej w Warszawie oraz multimediów na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jest laureatką Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za najlepszy spektakl na Forum Młodej Reżyserii w Krakowie. Zadebiutowała
w Teatrze Nowym w Poznaniu spektaklem „Sophie”. Zajmuję się także fotografią.

Scena Nowej Dramaturgii jest platformą skupioną na współczesnych metodach tworzenia opowieści teatralnych, a jej celem ich rozwijanie i wspólna dyskusja nad tekstami. Kuratorami SND są reżyserka Martyna Łyko oraz Witold Mrozek, krytyk teatralny i dziennikarz. Konsultacje eksperckie uczestnikom projektu udziela reżyserka i dramaturżka Weronika Szczawińska.

W styczniu zakończył się nabór do II edycji Teatralnego Speed-Datingu, który odbędzie się
w Teatrze w weekend 22-23 lutego.

Wciąż można zgłaszać chęć udziału w Letniej Rezydencji Literackiej – drugiej inicjatywie Sceny Nowej Dramaturgii.  To rezydencja dramatopisarska, która odbywa się latem w Rzeszowie. Na czas pobytu Teatr oferuje uczestnikowi zakwaterowanie i stypendium. Pierwszą rezydentką została Aldona Kopkiewicz, która podczas wizyty w naszym mieście napisała dramat „Febra”, również wystawiony w formie czytania performatywnego. Letnia Rezydencja Literacka to pierwsza w Polsce oferta dla autorek i autorów tekstów, którzy chcą spróbować swoich sił
w pisaniu dla teatru. Nabór do tegorocznej edycji trwa do 22 marca.

KWESTIONARIUSZ I SZCZEGÓŁY

 

 

 

 

 


Galeria: