Czas na TRANS/MISIJOS BALTICUM!

Czas na TRANS/MISIJOS BALTICUM!Od kilku dni gościmy w Wilnie i Trokach, gdzie odbywa się Międzynarodowy Festiwal TRANS/MISJIJOS BALTICUM, podczas którego zaprezentujemy pokonkursową wystawę 17. Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego – Konkurs Młodych oraz nasz najnowszy spektakl „Wiśniowy sad” według Antoniego Czechowa w reż. Andro Enukidze. Ze swoim recitalowym repertuarem wystąpi także aktorka Dagny Mikoś.   

 

Międzynarodowy Festiwal TRANS/MISIJOS BALTICUM jest dzieckiem Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE Rzeszów-Koszyce-Ostrawa-Debreczyn-Lwów-Troki, którego pomysłodawcą był dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie Jan Nowara, i którego III edycja odbyła się właśnie w Wilnie i Trokach. Choć festiwal ten, ze względu na pandemię, nie wypełnił do końca założycielskiej misji i nie doczekał się realizacji we wszystkich (wpisanych w jego nazwę) miastach, dał początek innym imprezom, m.in. Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE oraz właśnie litewskim TRANS/MISIJOS BALTICUM.

Festiwal TRANS/MISIJOS BALTICUM, który rozpoczął się 5 września a zakończy 12 września jest drugim tego typu wydarzeniem w Trokach. Jego celem jest rozwijanie współpracy i wymiany kulturalnej pomiędzy teatrami i artystami z krajów bałtyckich. To ponad 20 wydarzeń w wykonaniu artystów z Litwy, Polski i Łotwy oraz gościnnie z Węgier i Kostaryki. W programie są spektakle, wystawy, koncerty, a także warsztaty teatralne dla młodzieży. Organizatorem wydarzenia jest Pałac Kultury w Trokach a patronuje mu Minister Kultury Litwy Simonas Kairys.

Część programu, który w Wilnie i Trokach zaprezentuje Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie będą mogli obejrzeć także uczestnicy X Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej, którego organizatorem jest Polskie Studio Teatralne w Wilnie.

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie na Międzynarodowym Festiwalu TRANS/MISIJOS BALTICUM:

Wernisaż pokonkursowej wystawy 17. Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego – Konkurs Młodych/ 9 września (czwartek), godz. 13:00/ Biały Korytarz w Wileńskiej Akademii Sztuki

„Wyłącznie o miłości”. Recital Dagny Mikoś & Mikołaj Babula/ 10 września (piątek), godz. 21:00/ Restauracja Beatos virture w Wilnie

„Wiśniowy sad”, reż. Andro Enukidze/ 11 września (sobota), godz. 18:00/ Pałac Kultury w Trokach