Czytaj Rzeszów zapowiada premierę "Sprawiedliwych..."

Czytaj Rzeszów zapowiada premierę "Sprawiedliwych..."Najbliższy weekend obfitować będzie w wydarzenia teatralne. Jednym z takich wydarzeń będzie premiera spektaklu „Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów”, na deskach Teatru Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Ulmowie byli rodziną, jedną z wielu jakie żyły przed wojną na Podkarpaciu. Zwykli ludzi, którzy w czasie wojny zdobyli się na odwagę, by ratować innych ludzi przed pewną śmiercią, tylko dlatego, że byli Żydami. O niezwykłym bohaterstwie Józefa i Wiktorii możemy między innymi usłyszeć, zwiedzając Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Reżyser i twórca scenariusza do spektaklu - Beniamin Bukowski powiedział, że zachowała się spora dokumentacja z tamtego okresu, przede wszystkim dlatego, że Józef Ulma, na ówczesne czasy był fotoreporterem, wykonywał zdjęcia dokumentując nie tylko życie swojej wioski ale i zwykłe, codziennego życia swojej rodziny. Zatem materiał do pracy nad spektaklem był spory, poza tym żyją jeszcze świadkowie tamtych czasów. Jednak to co pomocne, czasem też stanowi obciążenie, dlatego należało dobrze przemyśleć koncepcję, i zastanowić się, w którym kierunku iść tworząc ten spektakl. Opowiedzieć historię pełną górnolotnych słów i patosu, czy może pokazać zwykłych ludzi, w czasach w jakich przyszło im żyć. Bo choć był to czas wojny, to było też zwyczajne, codzienne życie ludzi, tyle że w niecodziennych warunkach.

Czytaj całość artykułu...
CzytajRzeszów.pl
12 października 2018