Dziennikarze piszą o otwarciu MFS TRANS/MISJE!

Dziennikarze piszą o otwarciu MFS TRANS/MISJE!Wystawa „Sztuka walcząca”, która poprzedziła ważne słowa i przenikliwe myśli podczas panelu „Kultura a tożsamość narodowa” w Muzeum na Zamku w Łańcucie.

Zaś wieczorem oratorium „ Cud niedokonany, czyli Wielki Odpust w Kalwarii Pacławskiej '39” (z librettem Szymona Bogacza do muzyki Sławomira Kupczaka).

Czytaj całość artykułu...
Anna Rzepa-Wertmann

27 sierpnia 2018

 

Wczoraj z przytupem rozpoczęła się I edycja MFS „TRANS/ MISJE”. Od dziś zapraszam Państwa do śledzenia oficjalnego dziennika festiwalu „TRANS/MISJE LIVE”! Będę dla Was relacjonował głównie wydarzenia teatralne, ale i nie tylko! (...)

Na wczorajszą inaugurację Festiwalu wybrano zorganizowaną w Muzeum – Zamku w Łańcucie wystawę „Sztuka walcząca” oraz specjalnie zamówione przez Jana Nowarę z tej okazji oratorium „Cud niedokonany czyli Wielki Odpust w Kalwarii Pacławskiej’39”. Wielkie wrażenie zrobiła zwłaszcza ta ostatnia propozycja, urzekająca znakomitą muzyką, skomponowaną przez Sławomira Kupczaka.

Czytaj całość artykułu...
Tomasz Domagała
Domagałasiekultury.pl

26 sierpnia 2018

 

„Koniec, początek – soma”  – to spektakl Teatru Tańca O.de.la, który w sali industrialnej Galerii Rzeszów, można było zobaczyć w sobotę podczas pierwszego dnia  Międzynarodowego Festiwalu Sztuk „Trans/Misje” w Rzeszowie.

Tancerze w niezwykłej opowieści swoim ciałem i słowem opowiedzieli o swoich przodkach, co myślą i jak czują niepodległe ciało, czym jest dla nich wolność, przechodząc z przeszłości poprzez wewnętrzne odczuwanie chwili obecnej, po kontakt z innymi.

Czytaj całość artykułu...
Joanna Gościńska
Rzeszów News

26 sierpnia 2018

 

Oratorium "Cud niedokonany, czyli Wielki Odpust w Kalwarii Pacławskiej '39" Szymona Bogacza na otwarcie Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE. To nie jedyna atrakcja trwającego na Podkarpaciu święta sztuki. Obok spektakli teatralnych organizatorzy zaplanowali szereg imprez towarzyszących. Za nami koncert Eskaubei & Tomek Nowak Quartet, 16. Biennale Plakatu Teatralnego, czy "Koniec, początek - soma" rzeszowskiego Teatru O.de.la.

Czytaj całość artykułu...
Katarzyna Gudzik

Eska Rzeszów
27 sierpnia 2018

 

To artyści zaczynają rewolucje. To artyści budują mosty  dialogu. - Po to potrzebnym jest nam Międzynarodowy Festiwal Trans/Misje - mówią twórcy z Polski, Słowacji, Czech, Ukrainy, Węgier i Litwy. Kiedyś byli solą w oku władzy Bloku Wschodniego, dziś przypominają, że język sztuki pokonuje granice i uprzedzenia. Festiwal rozpoczął się w sobotę, 26 sierpnia wystawą „Sztuka Walcząca” w Łańcucie i premierą oratorium „Cud niedokonany” w Filharmonii Podkarpackiej. W niedzielę zaplanowano natomiast pierwszy spektakl plenerowy - „Diabła Łańcuckiego” w reżyserii genialnego Lecha Raczaka. Cały festiwal to 40 wydarzeń przez siedem dni, do piątku 31 sierpnia.

Czytaj całość festiwalu...
Alina Bosak
Biznesistyl.pl
26 sierpnia 2018

Eleganckie wnętrze Filharmonii Podkarpackiej, cała sala widzów, muzyka połączona z recytacją i śpiewem i ten międzynarodowy klimat – tak właśnie w sobotę rozpoczął się pierwszy Międzynarodowy Festiwal „Trans/Misje” w Rzeszowie.

Czytaj całość atykułu...
Joanna Gościńska
Rzeszów News

26 sierpnia 2018

Czy nasze ciało jest wolne, niepodległe, czy może jest naszym więzieniem? Czy jest początkiem wolności człowieka, a może jej kresem? Tancerze rzeszowskiego teatru tańca O.de.la zadali nam temat do rozważań a potem pokazali, że to taniec daje nieograniczoną wolność wypowiedzi, wydobywania ekspresji i uwalniania emocji, a soma-ciało to genialny do tego instrument.

Czytaj całość artykułu...
Magdalena Mach
26 sierpnia 2018

Na Zamku w Łańcucie 25 sierpnia odbyła się uroczysta inauguracja Festiwalu Trans/Misje. W południe została otworzona wystawa "Sztuka walcząca" z udziałem przedstawicieli Litwy, Ukrainy, Słowacji, Czech i Węgier. Festiwal i wystawę w Wielkiej Jadalni otworzyli dyrektorzy teatrów w Rzeszowie i Łańcucie: Jan Nawara i Wit Wojtowicz.

Czytaj całość artykułu...
Kinga Kuźniar
Życie Rzeszowa
26 sierpnia 2018

Ile może wydarzyć się w ciągu kilkunastokilometrowej pieszej pielgrzymki 10-letniej dziewczynki do Kalwarii Pacławskiej w 1939 r.? Całe bogactwo muzycznych nastrojów, miksowania stylów, harmonicznych gęstwin i nakładania na siebie różnych rytmów i temp. Mógłby zdarzyć się nawet cud, jednak ludziom zabrakło wiary - to dlatego premierowe oratorium, napisane na inaugurację Festiwalu Trans/Misje, nosi tytuł „Cud Niedokonany, czyli Wielki Odpust w Kalwarii Pacławskiej’39”.

Czytaj całość artykułu...
Magdalena Mach
26 sierpnia 2018

 

Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE zrealizowano dzięki wsparciu: