"Festiwal Trans/Misje za milion" - pisze Magdalena Mach (Gazeta Wyborcza)

"Festiwal Trans/Misje za milion" - pisze Magdalena Mach (Gazeta Wyborcza)Senny koniec wakacji? Nie w Rzeszowie. Aż 40 wydarzeń z sześciu krajów podczas jednego tygodnia - festiwalu sztuk o takim rozmachu Rzeszów dawno nie widział. Trans/Misje, czyli Międzynarodowy Festiwal Sztuk, to teatr (w tym aż cztery spektakle plenerowe), opera, film, taniec, muzyka, malarstwo, fotografia i nowe media, które rozpanoszą się na rzeszowskich bulwarach, w galerii handlowej, w kinie, filharmonii, restauracjach i w Rynku. Bilety są za pół darmo, kosztują tylko od 1 do 10 zł i można je jeszcze kupić u organizatora, w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie.

Pierwsza edycja powołanego do życia przez Teatr im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie festiwalu o oryginalnej formule zaczyna się już w sobotę i potrwa przez cały tydzień, aż do piątku. Trans/Misje, czyli Międzynarodowy Festiwal Sztuk Rzeszów – Koszyce – Ostrawa – Debreczyn – Lwów – Troki to unikatowe wydarzenie artystyczne w Europie Środkowej, największy dotąd projekt kulturalny, organizowany przez kraje Grupy Wyszehradzkiej oraz Ukrainę i Litwę.

Festiwal Trans/Misje to nie tylko teatr: komedie i dramaty, ale też piosenki Piaf, wystawy, performance, koncertowe wieczory i szalony najazd artystów z różnych krajów.

Spektakle całkiem nowe, specjalnie na ten festiwal

Program jest bardzo urozmaicony. Zobaczymy sporo nowości: już na początek, w piątek - specjalnie na ten festiwal przygotowane przedstawienie rzeszowskiego teatru tańca „O.de.la” i oratorium „Cud niedokonany, czyli Wielki Odpust w Kalwarii Pacławskiej '39”.

W niedzielę pierwsze widowisko plenerowe na rzeszowskich Bulwarach, również specjalnie zamówione na tę okazję - „Diabeł łańcucki”, z paradą widowiskowych konstrukcji nad rzeką.

We wtorek przed południem warto przyjść na Rynek z dziećmi, na spektakl „Arka Noego”. Kolejne spektakle plenerowe odbędą się w czwartek i piątek, 30 i 31 sierpnia, również na Bulwarach - będzie to spektakl z Litwy: „W cieniu korony – rzecz o Witoldzie Wielkim” oraz „Kwiat paproci” Teatru im. W. Siemaszkowej.

Warto wybrać też spektakle przywiezione przez gości festiwalu, które będą odbywać się w „Siemaszce” i Masce: np. węgierskie „Drzwi” M. Szabó, słowackie „W domu Hitlera: historie od kuchni” A. Goldflama, czeską „Audiencję” V. Havla i „Niebezpieczną metodę” C. Hamptona czy ukraińską „Kateryna” T. Szewczenki.

Częścią festiwalu są także wieczorne koncerty w rzeszowskich klubach i na Rynku.

Ceny biletów są już od złotówki. W tym tygodniu, a także w trakcie trwania festiwalu, ostatnie bilety na poniższe wydarzenia będą dostępne za symboliczną złotówkę:
– węgierska opera „Acis i Galatea” (z polskimi napisami) – 27.08, godz. 19,
– węgierski spektakl „Drzwi” (z polskimi napisami) – 27.08, godz. 18,
– czeski spektakl „Sztuka” (z polskimi napisami) – 28.08, godz. 15.
Bilety są dostępne w punktach sprzedaży:
Biuro Sprzedaży i Marketingu - pon.-pt. w godz. 8-16,
Kasa Teatru - wt.-pt. w godz. 16-19.

Co roku w innym mieście

Partnerami festiwalu Trans/Misje są: Państwowy Teatr w Koszycach, Narodowy Teatr Morawsko-Śląski w Ostrawie, Teatr im. Mihála Csokonaiego w Debreczynie, Narodowy Ukraiński Teatr Dramatyczny im. Marii Zańkowieckiej we Lwowie, Teatr Królewski w Trokach.

Festiwal co roku będzie odbywał się w innym mieście partnerskim. W ten sposób uczestnicy projektu kolejno będą przejmowali rolę gospodarza imprezy, kreując jego ideę i zawartość programową.

Każdy gospodarz kolejnej edycji będzie nadawał jej swój podtytuł. Zaczyna oczywiście Rzeszów. Tytuł pierwszej odsłony imprezy  przygotowanej przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie to „1918. Koniec i początek”.

Na taki ponadregionalny rozmach rzeszowski teatr może sobie pozwolić dzięki hojnym dotacjom: 300 tys. zł od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i aż 700 tys. zł od Województwa Podkarpackiego.

Link do źródła artykułu
Magdalena Mach
Gazeta Wyborcza Rzeszów
21 sierpnia 2018
Festiwal Trans/Misje za milion. Pięć premier, 40 wydarzeń, a bilety za grosze

 

Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE zrealizowano dzięki wsparciu: