HIOB`51

HIOB`51"HIOB`51"- spektakl w reż Jana Nowary o heroicznym życiu pułkownika Łukasza Cieplińskiego zagramy w sobotę, 26 lutego na Dużej Scenie.
 
 
1 marca, w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", sztukę autorstwa Jarosława Jakubowskiego zaprezentujemy w Nyski Dom Kultury. Organizatorem wydarzenia w Nysie jest DELEGATURA INSTYTUTU PAMIĘCI NARODOWEJ W OPOLU.
WSTĘP WOLNY z wejściówkami!
 
 
 

Łukasz Ciepliński jak biblijny Hiob został ogołocony z wszystkiego, co najcenniejsze. Zabrano mu rodzinę, wolność, życie. Zabrano mu godność i prawo do ludzkiego pochówku. Jego bliskim na wiele lat przydano piętno rodziny zdrajcy. Jakby mało było zgładzić, posunięto się do próby wymazania pamięci. Taki los spotkał wielu innych Niezłomnych. I nawet dziś spotkać można opinie, że „Żołnierzy Wyklętych nigdy nie było”, ponieważ mieliśmy do czynienia z „wojną domową”, a więc starciem dwóch koncepcji urządzenia Polski po 1945 roku. Trudno o perfidniejszy fałsz, bo nie tylko poddaje on w wątpliwość bohaterstwo Niezłomnych, ale również kwestionuje okupację sowiecką, pod którą de facto znalazła się Polska pojałtańska. Niezłomni nie uczestniczyli w wojnie domowej, tylko w wojnie z obcym okupantem.

Mam nadzieję, że moja sztuka „Hiob’51” pobudzi do refleksji na temat losów Łukasza Cieplińskiego i jego podkomendnych, ale również na temat losów wszystkich Polaków, którzy podjęli nierówną walkę z bolszewizmem. Było to starcie cywilizacyjne, które przecież pobrzmiewa całkiem mocno w dzisiejszej Polsce. W tym sensie historia życia i śmierci „Pługa” jest historią wciąż aktualną.

                                                                                                                                                            (Jarosław Jakubowski)

 

O SPEKTAKLU