II Teatralny Speed-Dating za nami. Poznaliśmy pomysły par autor-reżyser!

II Teatralny Speed-Dating za nami. Poznaliśmy pomysły par autor-reżyser!W dniach 22-23 lutego w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbyła się druga edycja Teatralnego Speed-Datingu - projektu realizowanego w ramach Sceny Nowej Dramaturgii. Do Rzeszowa zjechali autorzy i autorki tekstów oraz reżyserki z różnych części Polski, aby wziąć udział w zabawie przypominającej popularne „szybkie randki”. W jej trakcie zostali dobrani w pary i zajęli się opracowywaniem pomysłów na wspólną realizację teatralną.

Konsekwencje wizyty Pabla Picassa w Warszawie jako punkt wyjścia do rozważań nad istotą aktu twórczego i prawach artysty; intymna opowieść o człowieku wchodzącym w dorosłość i jego trudnych relacjach z rodzicami; spacer po pierścieniu Saturna w towarzystwie Davida Bowiego jako sposób na pokochanie siebie – tak w dużym skrócie można opisać bardzo oryginalne pomysły zaproponowane przez uczestników podczas niedzielnego finału.

 

Pary wyłonione podczas II Teatralnego Speed-Datingu Sceny Nowej Dramaturgii Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie:

 

  1. Magdalena Mrozińska i Agnieszka Nasierowska

 

roboczy tytuł projektu: „La Sirena”

 

  1. Konrad Sikora i Katarzyna Dudzic-Grabińska

 

roboczy tytuł projektu: „Podbrzusze”

 

  1. Marta Fortowska i Aleksandra Jakubczak

 

roboczy tytuł projektu: „Space Oddity”

 

 

 

Scena Nowej Dramaturgii to jedyna znana nam inicjatywa teatralna w Polsce, która oferuje współpracę reżysera z autorem tekstu. Zazwyczaj te dwie osoby, które są w istocie współtwórcami danego przedstawienia, nie mają szans na spotkanie się i skonfrontowanie swoich wizji. Założenie Sceny Nowej Dramaturgii jest zgoła inne. Kolejnym etapem pracy - po weekendzie spędzonym w Rzeszowie - będą sesje konsultacyjne udzielane parom w Warszawie przez m.in. dramaturżkę Weronikę Szczawińską. Kuratorami Sceny Nowej Dramaturgii są reżyserka Martyna Łyko oraz dziennikarz i krytyk teatralny Witold Mrozek.

Trzy pomysły par autor-reżyser, które zrodziły się w zeszłym roku w ramach I edycji Teatralnego Speed-Datingu doczekały się realizacji w formie czytań performatywnych i zostały wystawione jako wydarzenia towarzyszące 06. Festiwalu Nowego Teatru i 26. Rzeszowskich Spotkań Karnawałowych. Decyzją dyrektora Jana Nowary jedno z nich – „Celineczka” Katarzyny Matwiejczuk w  reżyserii Kamili Siwińskiej – w 2021 roku wejdzie do repertuaru Teatru jako spektakl.

Wciąż trwa nabór zgłoszeń do drugiej inicjatywy Sceny Nowej Dramaturgii, czyli Letniej Rezydencji Literackiej. Rezydent spędzi w Rzeszowie wakacyjny miesiąc, w trakcie którego będzie mógł w pełni poświęcić się pisaniu. Na czas pobytu Teatr zapewnia mieszkanie oraz stypendium.

Szczegóły TUTAJ

 


Galeria: