INSTRUKTAŻ ŻYCIA - pokaz finałowy warsztatów performatywnych

INSTRUKTAŻ ŻYCIA - pokaz finałowy warsztatów performatywnychJakie rady mają dla nas mieszkańcy wsi i małych miasteczek? Co chcieliby przekazać młodemu pokoleniu? Czym jest żywa tradycja przenoszona z pokolenia na pokolenie?

W dniach 13-16.10.2022 w Domu Kultury "Sokół" w Strzyżowie odbyły się warsztaty performatywne, integrujące różne grupy społeczne z artystami i środowiskiem teatralnym.

Chcieliśmy pokazać tradycyjne polskie, wiejskie życie. Z wysokim kunsztem artystycznym prezentujemy osobom oddalonym od wsi zbiór zasad moralnych i ludowość mieszkańców m.in. Strzyżowa, Wielopola i okolic. Z kobietami rozmawialiśmy o rękodziele (robótki ręczne: haftowanie, dzierganie na drutach, szydełkowanie, odnawianie i konserwacja mebli, darcie gęsich pierzy, gotowanie, pieczenie, suszenie ziół). Z mężczyznami zamieszkującymi wieś  o stolarce i technikach osłonowych, opiece nad zwierzętami gospodarskimi, produkcji wędlin itp. Jest to wymiana doświadczeń, perspektyw, poglądów na życie i codzienność.

Starsze osoby mające jeszcze dostęp do lokalnej kultury stworzyli z artystami i młodymi uczestnikami projektu kapsułę czasu tego co zostało jeszcze żywe z tej kultury, czego jeszcze są ślady. Swoją prace zaprezentowali podczas pokazu finałowego w sali widowiskowej w Domu Kultury w Strzyżowie.

 

realizatorzy:

Magda Kuprianowicz - warsztaty

Lucy Sosnowska - reżyseria

Beniamin Bukowski - dramaturgia

Adrianna Świątek - antropolożka kultury

Tobiasz Berg - kurator projektu - warsztaty

_____________________________

#PrzestrzenieSztukiRzeszów

Wydarzenie zrealizowane w ramach Przestrzeni Sztuki. Program finansowany jest ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.