„Lwów nie oddamy” podczas 39. WST - fotorelacja

„Lwów nie oddamy” podczas 39. WST - fotorelacja14 kwietnia Teatr Dramatyczny Scena na Woli im. Tadeusza Łomnickiego wypełnił się po brzegi publicznością, która przybyła, aby obejrzeć spektakl „Lwów nie oddamy” w reżyserii Katarzyny Szyngiery. Występ artystów z naszego Teatru był ostatnim pokazem tegorocznych 39. Warszawskich Spotkań Teatralnych.

Tuż po nim, odbył się panel dyskusyjny z udziałem publiczności, aktorów i twórców spektaklu. Jak przyznali organizatorzy Warszawskich Spotkań Teatralnych, spektakl został zaproszony do udziału w przeglądzie, ponieważ prezentuje problem silnie związany z położeniem Rzeszowa. Jego twórcy z wielką odwagą zmierzyli się z tym, co dzieje się dookoła i potrafili za pomocą teatralnych narzędzi uruchomić rozmowę i dyskusję wokół ważnego społecznego tematu. Przedstawiają stereotypy i mity, które nie pozwalają nam pójść naprzód.

Spektakl o współczesnych relacjach zwykłych ludzi – Polaków i Ukraińców, którzy dziś w Polsce, zwłaszcza w miastach przygranicznych, żyją razem lub obok siebie, dzięki artystycznym środkom, angażuje teatr społecznie. Powstał na podstawie materiału dokumentalnego. Wykorzystując wypowiedzi i zachowania zebrane w wywiadach, ankietach i wideoreportażu pokazuje, jak uprzedzenia i nienawiść karmią się pamięcią.

Kolejnym przystankiem na trasie festiwalowego tournee spektaklu „Lwów nie oddamy” będzie Szczecin. Już w maju „Lwów…” zostanie zaprezentowany podczas 54. Przeglądu Małych Form KONTRAPUNKT 2019.


Galeria: