Media relacjonują 2. dzień MFS TRANS/MISJE

Media relacjonują 2. dzień MFS TRANS/MISJEFestiwal TRANS/MISJE W Rzeszowie. Na Bulwarach odbył się spektakl "Diabeł Łańcucki"

Zobacz fotorelację...
Krzysztof Kapica
Nasze Miasto Rzeszów

27 sierpnia 2018

 

Szalony pomysł na rozmowy o trudnym sąsiedztwie. „Lwów nie oddamy” - pisze Magdalena Mach

Ile nienawiści, ile uprzedzeń, a ile wybaczenia i sympatii mają dla siebie dzisiaj dwa sąsiadujące ze sobą narody - polski i ukraiński? Próbowali zbadać to na różnych poziomach stosunków polsko-ukraińskich Katarzyna Szyngiera, Marcin Napiórkowski i Mirosław Wlekły i stworzyli spektakl, który nie daje prostych odpowiedzi, ani nie poucza, jest artystyczną wizją aktualnego stanu relacji polsko-ukraińskich. Temat smutny i ciężki? Temat tak, ale nie spektakl - pomaga w tym dystans twórców i poczucie humoru. Jest i petarda - pewna wyjątkowo energetyczna ukraińska aktorka.

Czytaj całość artykułu...
Magdalena Mach
„Gazeta Wyborcza”
27 sierpnia 2018

Drugi dzień festiwalu TRANS/MISJE był spektakularny!

W niedzielę, 26 sierpnia Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE rozpoczął się w kinie Zorza pokazem filmu "Solidarność, Solidarność..." Po filmie odbyła się dyskusja publiczności z aktorem Waldemarem Czyszakiem. Popołudnie było już bardzo teatralne i muzyczne. Festiwalowa publiczność mogła zobaczyć intrygujące inscenizacje. Najpierw w Teatrze Siemaszkowej sztuka "Lwów nie oddamy", a potem na rzeszowskich Bulwarach efektowne widowisko "Diabeł Łańcucki". Wieczór zakończył się koncertem Eskaubei & Tomek Nowak Quartet, w Klubie Festiwalowym "Browar Manufaktura Rzeszów".

Czytaj całość artykułu...
Barbara Kędzierska
Czytaj Rzeszów
27 sierpnia 2018

 

Pierwsze rzeszowskie spektakularne widowisko plenerowe. „Diabeł łańcucki” - pisze Magdalena Mach

W niedzielny wieczór odbyła się kolejna już, wyprodukowana przez Teatr im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie, prapremiera w ramach Festiwalu „Trans/Misje”. Po teatrze tańca, oratorium i spektaklu teatralnym, przyszedł czas na całkiem nową formę - widowiska plenerowego. I to przygotowaną przez wybitnego znawcę tego gatunku - Lecha Raczaka, reżysera, dramaturga, długoletniego dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta w Poznaniu oraz Piotra Tetlaka, scenografa i rzeźbiarza, znanego w Polsce autora wielu widowisk plenerowych i działań wizualnych, który urodził się w Rzeszowie i po raz pierwszy miał okazję tu zaprezentować swoją pracę. Nic więc dziwnego, że mimo paskudnej jak na sierpień pogody, nad Wisłok przyszło sporo osób.

Czytaj całość artykułu...
Magdalena Mach
„Gazeta Wyborcza”
27 sierpnia 2018

 

Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE zrealizowano dzięki wsparciu: