Międzynarodowy Festiwal TRANS/MISJE - Trójmorze / DZIEŃ 3/ Chorwacja-Słowacja-Estonia- Polska

Międzynarodowy Festiwal TRANS/MISJE - Trójmorze / DZIEŃ 3/ Chorwacja-Słowacja-Estonia- PolskaTrzeci dzień Festiwalu połączył Morze Bałtyckie ze Śródziemnym. Rozpoczęliśmy od spotkania przy wystawie plenerowej, która przyjechała na TRANS/MISJE z Chorwacji, z miasta Zadar. Przedstawia widoki miasta uwiecznione na pocztówkach z końca XIX i początku XX w. Prezentowana jest przed Muzeum Okręgowym na ul. 3 Maja 19 i można ją oglądać do 31 sierpnia.

Teatr Lalek z Koszyc zagrał spektakl „Chaplin”. Słowacki zespół zachwycił publiczność mistrzowskim kunsztem lalkarskim. Aktorzy poruszając klasycznymi marionetkami potrafili przekroczyć granice tradycyjnej animacji zdumiewając widownię. Dzięki połączeniu teatru lalek i wyświetlanych w tle czarnobiałych zdjęć z koszyckich ulic, twórcy w znakomity sposób przenieśli na scenę kwintesencję Chaplinowskiego humoru i stylu jego filmów.

Vene Teater ze stolicy Estonii przedstawił na Dużej Scenie słynną sztukę Yasminy Rezy „Bóg mordu”. Czwórce aktorów udało się wciągnąć festiwalową publiczność w pełną emocji komiczno-tragiczną historię spotkania dwóch małżeństw. Uniwersalną wymowę tej niby-realistycznej sztuki podkreśliła utrzymana w bieli scenografia ze wspaniałym „dywanem” z białych tulipanów, nieświadomie niszczonym przez bohaterów w miarę tego, jak atmosfera spotkania się zagęszcza. Zaskakujący finał sztuki, w którym gigantycznych rozmiarów pluszowy chomik wyłania się z pralki i w kłębach pary wstępuje do nieba, świetnie dopełnił tę ciekawą interpretację znanego dramatu.

Wieczór festiwalowy zakończył się polsko-rzeszowsko na plenerowej Scenie na Dziedzińcu. Alek Berkowicz wraz z Zespołem zagrał specjalnie przygotowany na Festiwal koncert pt. „Miłość w mieście”. Muzyka, poezja, nastrój sierpniowej nocy z księżycem w pełni były idealnym zwieńczeniem pełnego wrażeń dnia.


Galeria: