„Mistrz i Małgorzata” – popremierowo

„Mistrz i Małgorzata” – popremierowoZgromadzona w sobotę na widowni Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie publiczność nagrodziła twórców i dwudziestojednoosobową obsadę spektaklu „Mistrz i Małgorzata” owacjami na stojąco. Swoją obecnością na premierze zaszczycili nas ludzie kultury, nauki i polityki, wielbiciele teatru i twórczości Michaiła Bułhakowa. Gośćmi specjalnymi byli autorzy przekładu powieści, na którym reżyser Cezary Iber oparł sceniczną adaptację – Leokadia Anna, Grzegorz i Aneta Przebindowie.

 

- Jestem przekonany, że Michaił Bułhakow patrzy teraz na nas ze światłości, o której w ostatniej scenie mówi Małgorzata i jest bardzo szczęśliwy – stwierdził tuż po pokazie prof. Grzegorz Przebinda. Tłumacz i znawca twórczości rosyjskiego pisarza wyraził zachwyt inscenizacją, która według niego jest żywiołowa, wierna duchowi powieści i ciekawa dla współczesnego widza. Leokadia Anna Przebinda szczególne podziękowania skierowała w stronę Dagny Cipory, za, jak sądzi, mistrzowskie odtworzenie postaci Małgorzaty. Z ust krytyków padły słowa uznania dla ciekawych rozwiązań scenicznych i niesamowitej energii, jaką mogliśmy podziwiać na scenie. Dyrektor Jan Nowara podkreślał, że Teatr im. Wandy Siemaszkowej zamierza nadal realizować przedstawienia oparte o wielką literaturę, którą należy stale aktualizować. „Mistrz i Małgorzata” jest bowiem dziełem uniwersalnym, stawiającym pytania dotyczące każdego z nas. To opowieść o dobru i złu, przypomnienie, że diabeł także jest częścią boskiego planu. 

Podczas uroczystego bankietu aktorzy i twórcy wspominali pracę nad spektaklem, przyjmowali gratulacje i podziękowania. Wszyscy byli zgodni, że praca w tak dużym zespole, nad bardzo wymagającą inscenizacją, pod kierunkiem wymagającego reżysera i choreografa była wielkim wyzwaniem, ale też fantastyczną przygodą. Aktorka Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie Justyna Król podkreślała, że towarzyszą jej mieszane uczucia. Z jednej strony czuje żal za kończącym się ważnym etapem w życiu zawodowym, z drugiej premiera rozpoczyna prawdziwe życie spektaklu.  Reżyser Cezary Iber, który w Rzeszowie jest już znany ze spektaklu „Pogorzelisko” podziękował dyrektorowi, aktorom i wszystkim pracownikom Teatru za umożliwienie realizacji swojej wizji.

Premiera „Mistrza i Małgorzaty” odbyła się w ramach obchodów 58. Międzynarodowego Dnia Teatru.  Tuż po niej na scenie wręczono nagrody przyznane przez marszałka województwa Władysława Ortyla, prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca oraz dyrektora Teatru Jana Nowarę. Nagrodzeni zostali nie tylko artyści, ale także wieloletni pracownicy Teatru.

Nagrodzeni podczas 58. Międzynarodowego Dnia Teatru

Zdjęcie ze spektaklu

 

MEDIA O PREMIERZE:

Alina Bosak, Iber sypie magią teatru.

Anna Sabat, TVP3 Rzeszów

Kinga Kuźniar, Życie Rzeszowa

 


Galeria: