Mistrz i Małgorzata - premiera 30 marca!

Mistrz i Małgorzata - premiera 30 marca!Wielkimi krokami zbliża się premiera pierwszej inscenizacji „Mistrza i Małgorzaty” w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

30 marca o godz. 18.00 na Dużej Scenie zobaczymy wszystkie główne przestrzenie genialnej powieści Michaiła Bułhakowa. Miłość Mistrza i Małgorzaty, wątek biblijny, Teatr Varietes i nagi bal u Szatana! Przygotowana z dużym rozmachem teatralnym, a zarazem wierna duchowi powieści inscenizacja w reżyserii Cezarego Ibera dostarczy niezwykłych wrażeń —  zarówno wielbicielom twórczości pisarza, jak i tym, którzy dzięki teatrowi będą ją dopiero dla siebie odkrywać .

 

        Nie na darmo powieść „Mistrz i Małgorzata” jest nazywana arcydziełem i księgą ksiąg. Mnogość wątków, tematów, myśli, jakie w swym dziele zawarł Bułhakow, jest tak bogata i tak wielowymiarowa, że nie można tego z niczym porównać i ciężko ogarnąć nawet po kilku czytaniach. Ilu będzie czytających, tyle też będzie interpretacji. Jedni będą upierali się, że jest to książka o czystej miłości, inni mówili, że o władzy i manipulacjach, kolejni, że o wierze i miłosierdziu. Ja natomiast myślę, że niestety jest ona o tym wszystkim. Niestety, bo przy pracy nad inscenizacją tego dzieła jest to odrobinę przytłaczające i w finale reżyser i tak musi na coś położyć nacisk. Na co go kładzie? Oczywiście na to, co będzie mu najbliższe. W końcu każdy reżyser robi spektakl o sobie.

        Bo czy w ogóle warto robić kolejną inscenizację „Mistrza i Małgorzaty” i pokazywać lekturę, którą wszyscy znają? Uważam, że ma to sens tylko wtedy, kiedy artysta chce powiedzieć o niej coś więcej, może podsunąć nowe znaczenia. I właśnie to robię. Próbuję odkryć tę powieść na nowo. Pokazać ją moimi oczami i zinterpretować w taki sposób, w jaki ,wydaje mi się, nikt  przede mną jej nie interpretował.

 

                                               Cezary Iber

 

Wywiad z Cezarym Iberem

O spektaklu

Zapraszamy do śledzenia informacji na temat spektaklu na portalach społecznościowych:

Fanpage spektaklu