Muzeum Zamek w Łańcucie (Polska)



Historia Łańcuta to czasy wczesnego średniowiecza, za datę lokacji miasta przyjmuje sie rok 1349. Łańcut należał kolejno do Pileckich, Stadnickich, Lubomirskich i Potockich. Obecny zamek został wybudowany na polecenie Stanisława Lubomirskiego w latach 1629–1642. Była to wówczas nowoczesna rezydencja, w skład której wchodził budynek mieszkalny z wieżami w narożach otoczony fortyfikacjami bastionowymi.

W 2 połowie XVIII w. forteca została przekształcona w zespół pałacowo-parkowy przez ówczesną właścicielkę Łańcuta Izabellę Lubomirską z Czartoryskich. W tym czasie w Łańcucie pracowało wielu wybitnych artystów m.in.: Jan Christian Kamsetzer, Szymon Bogumił Zug, Fryderyk Bauman. Wszelkie zmiany oraz dekoracje dostosowywane były do potrzeb i aktualnie panującej mody.

Muzeum Zamek w Łańcucie, źródło:
http://www.polskaatrakcyjna.pl/atrakcja/zamek-w-lancucie-stajnie-sztuka-cerkiewna-storczykarnia-biblioteka-oraz-park

 

W latach siedemdziesiątych XVIII w. zaczęto kształtowanie parku, który otaczał zamek. Zasadzono lipy i w ten sposób utworzono piękną aleję spacerową. W 1816 r. po śmierci księżnej Lubomirskiej posiadłość stała się własnością jej wnuka Alfreda I Potockiego. Jego syn Alfred II Józef w Łańcucie bywał rzadko, toteż zamek oraz park popadły w zaniedbanie.

Po śmierci Alfreda II Łańcut przeszedł w posiadanie Romana Potockiego, który wraz z żoną Elżbietą z Radziwiłłów nadał zamkowi utraconą świetność. Lata 1889–1911 to czas generalnych remontów oraz przebudowy, która objęła wszystkie kondygnacje. Elewacje zostały przekształcone w stylu neobaroku francuskiego. Większość powstałych wtedy wnętrz istnieje do dziś.

Prace w parku rozpoczęto w 1980 r. i trwały aż przez czternaście lat. Wzdłuż elewacji wschodniej założono Ogród Włoski natomiast od strony południowej Oranżerii urządzono Ogród Różany. Po gruntownej przebudowie łańcucki zespół pałacowo-parkowy stał się jedną z najbardziej luksusowych rezydencji w Europie kontynentalnej. Następnym ordynatem w Łańcucie był od 1915 r. Alfred III Potocki.

W lata dwudziestych XX w. przeprowadzono modernizację centralnego ogrzewania oraz urządzono Łaźnię. Zamek stał się bardzo popularnym miejscem spotkań towarzyskich: arystokratów polskich i zagranicznych, przedstawicieli rodów królewskich oraz polityków. W roku 1944 Potocki musiał opuścić Łańcut, zmarł na emigracji w Szwajcarii w 1958 r.
Dziś Zamek w Łańcucie jest miejscem bardzo popularnym pod względem turystycznym oraz jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce.

www
 

 


Powrót
Do festiwalu pozostało