Narodowe Czytanie, czyli spacer nad jeziorem Świteź

Narodowe Czytanie, czyli spacer nad jeziorem ŚwiteźJuż 11. raz z rzędu dzięki inicjatywie pary prezydenckiej Polacy mogą posłuchać dzieł wybitnych polskich poetów. W tym roku trzeciego września z okazji dwusetnej rocznicy wydania, w wielu miastach Polski zostały odczytane ,,Ballady i romanse’’ Adama Mickiewicza.

 

Narodowe Czytanie już od 2012 roku solidaryzuje Polaków. Czytania inicjowane są głównie przez biblioteki, a udział w nich biorą aktorzy, politycy, nauczyciele oraz miłośnicy literatury. Romantyzm to epoka uczuć, intuicji oraz wyobraźni. W przeciwieństwie do ludzi oświecenia romantycy kierowali się sercem. ,,Ballady i romanse’’ Adama Mickiewicza opisują świat pełen cudów i grozy, w którym nie ma winy bez kary. W każdej opowieści jesteśmy w stanie odnaleźć płynącą z niej puentę.

W tym roku Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rzeszowie przy Podkarpackim Zespole Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie również włączyła się w tę akcję. Uroczystość rozpoczęło złożenie kwiatów z polskich łąk i ogrodów pod pomnikiem Adama Mickiewicza, zaś zasadnicza część odbyła się w Sali kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego. Wśród gości zaproszonych do czytania byli Małgorzata Machowska – aktorka naszego Teatru, Jan Nowara - dyrektor naczelny oraz Jagoda Skowron – pełnomocnik dyrektora.

Marlena Misiura


Galeria: