Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Data nawiązuje do dnia, w którym niemieccy okupanci w 1944 roku zamordowali w Markowej 16 osób narodowości polskiej i żydowskiej – Józefa i Wiktorię (będącą w zaawansowanej ciąży) Ulmów wraz z szóstką ich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów, w tym dwie kobiety i dziecko. Zbrodnia w Markowej stała się symbolem martyrologii Polaków mordowanych za niesienie pomocy Żydom. Od 5 lat w tej podkarpackiej miejscowości działa Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów.

W październiku 2018 roku w naszym Teatrze odbyła się premiera spektaklu „Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów” autorstwa i w reżyserii Beniamina Bukowskiego, który wraz z aktorami w esencjonalny, uczuciowy sposób przedstawił historię ludzi wiernych przykazaniu miłości bliźniego.

Ubolewamy, że ze względu na czasowe zawieszenie działalności artystycznej Teatru, nie możemy ponownie zatopić się w tę opowieść. Wraz z aktorami postanowiliśmy jednak powspominać czas pracy nad tym szczególnym spektaklem i spotkań z publicznością.

Zachęcamy także do śledzenia strony internetowej Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów, gdzie na bieżąco pojawiają się informacje o nowych inicjatywach, w tym wydarzeniach upamiętniających dzień 24 marca 1944 roku oraz 5-lecie powstania Muzeum:

https://muzeumulmow.pl/pl/

Sędziszów Małopolski, Sokołów Małopolski, Przecław, Kolbuszowa, Nowa Dęba, Strzyżów i wreszcie rodzinna wieś Wiktorii i Józefa Ulmów, Markowa. Spektakl „Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów” graliśmy także poza naszą Szajna Galerią, na terenie całego województwa podkarpackiego. Tyle wspaniałych spotkań i wzruszeń! Kto był z nami?