"(Nie)znana" - gościnny spektakl z Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie

"(Nie)znana" - gościnny spektakl z Polskiego Studia Teatralnego w WilniePodczas Karnawałowego Weekendu Komediowego na Małej Scenie im. Zdzisława Kozienia gościliśmy monodram z Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie

Marilyn Monroe – ikona kultury popularnej XX wieku. Ubóstwiana przez tłumy wielbicieli, przyjaciół, najbliższych współpracowników. Jej wizerunek, ostatecznie oddany nieokiełznanemu światu show-biznesu, stał się dobrem wspólnym, a właściwie brutalnie można określić – towarem. Pełna blasku gwiazda, pod olśniewającą otoczką kryła wrażliwą, bardzo kruchą istotę. Wydawała się nieprzygotowana na sławę ani na brutalność realnego świata, a pewnością siebie – kruchą jak porcelana – przypominała bardziej przerażone dziecko, spragnione zapewniania o nieustającej miłości. Aktorka cierpiała na bezsenność, zmagała się z paraliżującą tremą przed kamerą i kuriozalnie niską samooceną. Nadużywała alkoholu, leków uspokajających i pobudzających zażywanych naprzemiennie.

 

W spektaklu (Nie)znana. Monodram na podstawie zapisków Marilyn Monroe nie zobaczycie Państwo wyssanych z palca historii, skandalizujących sensacji, ani teorii spiskowych na jej temat, ale tylko – i aż – najsłynniejszą blondynkę Hollywood, w momentach bardzo intymnych i prywatnych. Cała sztuka przeplatana jest piosenkami nierozerwalnie utożsamianymi z aktorką. Śpiewa więc, ale bez świateł, w zaciszu garderoby planu filmowego, pozbawiona gestów uwielbienia z zewnątrz. Zdaje sobie sprawę z niemożności spełnienia wszystkich stawianych przed nią oczekiwań i przyjęcia wyrazistego, jednobarwnego wizerunku, pod którym znika jako kobieta.

To do widza będzie należała interpretacja jej losów, a że faktów jest wiele, publikacji też już niemało, filmów do osobistego zrecenzowania jej aktorstwa ponad dwa tuziny – to zapraszamy do wspólnej refleksji, ale czy to wciąż nie będzie tylko kobieta widziana oczami innych…

 

W postać Marilyn Monroe wciela się Justyna Stankiewicz – absolwentka Konserwatorium im. Juozasa Tallat-Kelpšy w Wilnie, absolwentka kierunku wokalno-aktorskiego na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Aktorka Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie.

 

Dorobek artystyczny Justyny Stankiewicz pokazuje dużą determinację, wysokie ambicje i odwagę w zawodzie. Młoda, zdolna aktorka z sukcesami na koncie urzeka pokorą i skromnością, a wciąż wzbrania się przed określaniem jej mianem wileńskiej gwiazdy.

 

Scenariusz do spektaklu (Nie)znana. Monodram na podstawie zapisków Marilyn Monroe przygotował współpracujący od wielu lat z PST w Wilnie aktor, reżyser, autor scenariuszy Sławomir Gaudyn z Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

 

 

Reżyseria: Lila Kiejzik

Scenariusz: Sławomir Gaudyn

Rola tytułowa: Justyna Stankiewicz

Fortepian: Kazimieras Krulikovskis

Światła i dźwięk: Artur Armacki

Produkcja: Polski Teatr Studio w Wilnie

 

Miejsce: Mała Scena im. Zdzisława Kozienia


Galeria: