O FESTIWALU

O FESTIWALUTeatr im. Wandy Siemaszkowej zaprasza w dniach 22-25 sierpnia na Międzynarodowy Festiwal TRANS/MISJE – WSCHÓD SZTUKI Rzeszów–Batumi–Odessa–Wilno. Wyjątkowe wydarzenie artystyczne odbędzie się w Rzeszowie przy współudziale zagranicznych partnerów z Gruzji (Państwowy Teatr Dramatyczny im. I. Czawczawadzego w Batumi), Ukrainy (Odesski Ukraiński Akademicki Muzyczno-Dramatyczny Teatr im. W. Wasylka) i Litwy (Teatr Dramatyczny „Na Pohulance” w Wilnie). Artyści z różnych państw zjadą do Rzeszowa, żeby łączyć sztuki i ludzi. Ubiegłoroczny Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE  Rzeszów–Koszyce–Ostrawa–Debreczyn–Lwów–Troki cieszył się ogromnym zainteresowaniem rzeszowskiej publiczności i przyjezdnych. Jego II edycja odbędzie się w tym roku w słowackich Koszycach, gdzie 11 września, podczas Dnia Polskiego, zaprezentujemy wraz z innymi podkarpackimi instytucjami kultury różnorodny program narodowy.

Festiwal TRANS/MISJE – WSCHÓD SZTUKI jest więc kolejną odpowiedzią na potrzeby mieszkańców Podkarpacia i turystów odwiedzających Rzeszów w czasie wakacji. Drugie międzynarodowe wydarzenie, którego pomysłodawcą jest dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie Jan Nowara, połączy w kulturalny czworobok Gruzję i Ukrainę oraz dwóch członków wspólnoty europejskiej – Polskę i Litwę. Dla wszystkich partnerów znów kluczowy jest kontekst pogranicza, zarówno geograficznego, jak i kulturowego. Innowacyjny charakter Festiwalu ma stać się dla nich źródłem wzajemnej inspiracji i okazją do wymiany myśli. Widzom stworzy możliwość obcowania ze sztuką i poznania różnych, ale przenikających się ze sobą kultur.

MF TRANS/MISJE – WSCHÓD SZTUKI skoncentruje się przede wszystkim na teatrze dramatycznym, ale podczas czterech dni Festiwalu będzie można oglądać różne formy teatralne. Nie zabraknie też innych dziedzin sztuki – muzyki (rozrywkowej i poważnej), tańca, filmu i sztuk plastycznych - prezentowanych podczas koncertów, widowisk plenerowych, pokazów filmowych i wystaw. W bogatym programie Festiwalu  znajdą się propozycje dla widzów w różnym wieku. Również dla tych, którzy z wielu względów na co dzień nie uczestniczą w kulturalnym życiu miasta. Wszystkie wydarzenia odbywać się będą na terenie Rzeszowa. Z uwagi na remont Dużej Sceny Teatru im. Wandy Siemaszkowej, swoich scen użyczą Teatr Maska i Wojewódzki Dom Kultury. Ze sztuką kulturalnego czworoboku będzie można spotkać się także w Filharmonii Podkarpackiej, w galerii sztuki i Kinie "Zorza". Na dziedzińcu Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie powstanie także specjalna scena plenerowa.

Każdy z partnerów przedstawi swój własny program narodowy.

Partnerzy festiwalu zaprezentują:

  • Program gruziński – spektakl „Syndrom, albo do kogo śpiewasz?” z Teatru Dramatycznego im. Ilii Czawczawadzego w Batumi. koncert gruzińskiego zespołu folklorystycznego, wernisaż wystawy fotograficznej
  • Program ukraiński – spektakle „Piękny rogacz” reż. Ivan Uryvskiy oraz „Ona go kochała” reż. Stas Zhyrkov z Odeskiego Ukraińskiego Akademickiego Muzyczno-Dramatycznego Teatru im. Wasyla S. Wasylki, projekcja filmu „Plemię” reż. Myroslav Slaboshpytskyi, koncert Orkiestry Kameralnej Odeskiego Ukraińskiego Akademickiego Muzyczno-Dramatycznego Teatru im. Wasyla S. Wasylki.
  • Program litewski – spektakl „Samotny ludzki głos” Teatru Dramatycznego „na Pohulance” w Wilnie, koncert jazz-folk Andreja Polevikova.
  • Program polski – spektakl „Kiedy byłem małym chłopcem” reż. Tomasz Man z Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, spektakl muzyczny „Chcemy więcej" w reż. Jana Nowary, widowisko „Rabin Macharal i Golem - czyli prawda i śmierć” w reż. Lecha Raczaka, recital pieśni żydowskich Małgorzaty Pruchnik-Chołki, pokaz filmu „Łukasiewicz – nafciarz i romantyk” reż. Maciej Wójcik, wernisaż wystawy współczesnego plakatu teatralnego, koncert Vitold Rek & the Spark "Lem. Muzyczne sfery".

 

Do śledzenia informacji na temat różnorodnego programu festiwalu zapraszamy na nasz nowy fanpage: TRANS/MISJE - WSCHÓD SZTUKI

 


Powrót