„Obława” w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

„Obława” w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy WyklętychMiło nam poinformować, że nasz Teatr włączy się w tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – polskiego święta państwowego, ustanowionego w 2011 roku dla upamiętnienia bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rokrocznie odbywają się 1 marca.
W tym dniu o godz. 17:00 na naszej Dużej Scenie gościnnie wystąpią artyści Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, którzy zaprezentują spektakl „Obława” – artystyczną próbę zmierzenia się z tematem Obławy Augustowskiej. Ludobójstwo dokonane w lipcu 1945 roku na żołnierzach podziemia niepodległościowego oraz ludności cywilnej Suwalszczyzny – tuż po odbiciu tych terenów przez Armię Czerwoną z rąk III Rzeszy – do dzisiaj nie zostało wyjaśnione. Reżyserem sztuki jest Jan Nowara. Wspólnie z Jagodą Skowron, na podstawie dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej, listów i meldunków, stworzyli scenariusz, który opowiada historię jednego z najtragiczniejszych wydarzeń powojennej Polski. Prócz materiałów źródłowych, autorzy sięgnęli także po „Dziady” Adama Mickiewicza oraz poezje Zbigniewa Herberta i Tadeusza Różewicza.

Spektakl „Obława” wpisze się w program rzeszowskich uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, bo choć opowiada o zdarzeniach, które wydarzyły się w odległym regionie Polski, ma wartość uniwersalną. Porusza bowiem temat nieukojonego żalu i nigdy nieutulonej tęsknoty, które stały się doświadczeniem wielu Polaków. W przedstawieniu pojawia się także odwołanie do postaci ważnych dla Rzeszowa - w tekście wykorzystano grypsy z celi śmierci podpułkownika piechoty Wojska Polskiego, Łukasza Cieplińskiego, walczącego z nazistowskim okupantem na terenie powiatu rzeszowskiego i sąsiednich w latach 1940–1944.

2 marca o godz. 11:00 spektakl obejrzą także uczniowie szkół średnich z całego Podkarpacia.

Bilety na pokaz 1 marca można nabyć osobiście w Kasach Teatru lub przez stronę internetową.

Na pokazy spektaklu „Obława” w Rzeszowie zapraszają: Marszałek Województwa Podkarpackiego, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie i Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

fot. Bartek Warzecha

 


Galeria: