Odsłonięto tablicę pamiątkową Towarzystwa Gimnastycznego Sokół

Odsłonięto tablicę pamiątkową Towarzystwa Gimnastycznego SokółTowarzystwo Gimnastyczne Sokół w tym roku obchodzi 135-lecie istnienia. Z tej okazji na budynku Teatru im. Wandy Siemaszkowej, który przez wiele lat służył jako siedziba „Sokoła” w sobotę, 18 września odsłonięto tablicę pamiątkową.

Uroczystości odbyły się przy udziale Wojewody Podkarpackiego Ewa Leniart, Zastępcy Prezydenta Miasta Rzeszowa Krystyna Stachowska Wiceprezydent Rzeszowa, Poseł na Sejm R.P. Teresa Pamuła, Dyrektora Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie Jana Nowary, reprezentanta Marszałka Województwa Podkarpackigo Podkarpackie Władysława Ortyla oraz delegacji gniazd sokolich.

Medale z rąk prezesa Związku Towarzystw Gimnastycznych „SOKÓŁ” w Polsce Damiana Małeckiego otrzymali Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart oraz dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie Jan Nowara.

W drugiej części uroczystości, która odbyła się w gmachu Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, sokoli druhowie odebrali przyznane im odznaczenia państwowe oraz wyróżnienia.

Jak podkreślił prof. Stanisław Zaborniak, wieloletni działacz TG „Sokół” w Rzeszowie, tablica ta ma swoją historię – na budynku była pierwotnie zamontowana w 25 rocznicę funkcjonowania Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Rzeszowie, jednak decyzją władz PRL została zdemontowana. Obecnie na budynku wisi replika. Oryginalna tablica z 1911 roku znajduje się w rzeszowskim Muzeum Okręgowym.

Relacja z wydarzenia:

https://rzeszow.uw.gov.pl/aktualnosci/jubileusz-towarzystwa-gimanstycznego-sokol-i-odznaczenia-panstwowe/?fbclid=IwAR02ommP3ALF_wPyS-Cw7NSbpDGLGY5xT-cZ8DgiQQs-WvUHRh8Y94StGJ0


Galeria: