Pierwsza próba „Celineczki” w reż. Kamili Siwińskiej

Pierwsza próba „Celineczki” w reż. Kamili SiwińskiejZ wielką radością informujemy, że dziś ruszyły próby do spektaklu „Celineczka” w reżyserii Kamili Siwińskiej. Autorką tekstu jest Katarzyna Matwiejczuk.

 

„Celineczka” to jeden ze scenicznych projektów, które powstały jako pokłosie pierwszej edycji Teatralnego Speed-Datingu, przedsięwzięcia zrealizowanego w ramach Sceny Nowej Dramaturgii. „Celineczkę” po raz pierwszy mogliśmy podziwiać na scenie w 2019 roku podczas 06. Festiwalu Nowego Teatru, kiedy to tekst został wystawiony w postaci czytania performatywnego. Niedługo potem dyrektor naszego Teatru Jan Nowara podjął decyzję o włączeniu „Celineczki” do repertuaru. Plany te, z powodu pandemii COVID-19, musiały poczekać, a przez ten czas wiele się wydarzyło... Także u autorki sztuki, która nigdy nie ukrywała, że opisała w niej własne przeżycia.

Jak mówi Katarzyna Matwiejczuk „Sztuka jest dalekim echem klasycznej baśni Andersena oraz próbą postawienia na nowo pytania ‘być albo nie być’ w radykalnej formie: czy mamy prawo dawać życie tylko dlatego, że ‘bardzo tego pragniemy’? Miniatura rozgrywa się w poczekalni kliniki in vitro. Naja, samotna kobieta, postanawia postarać się o dziecko. W poczekalni kliniki spotyka dziewczynkę, której obecności Naja nie potrafi sobie wytłumaczyć. Bohaterki zaczynają rozmawiać. Naja dzieli się z Celineczką obawami dotyczącymi istoty rodzicielstwa i odpowiedzialności.”

Jak podkreśla dyrektor Jan Nowara, o wyborze „Celineczki” jako przyszłego spektaklu Teatru Wandy Siemaszkowej zdecydowała waga tematu, który podejmuje sztuka. Statystyki wskazują, że w dzisiejszym świecie coraz więcej par ma problem z posiadaniem biologicznego potomstwa. Młodzi ludzie, którzy pragną zostać rodzicami korzystają z pomocy klinik leczenia niepłodności i często decydują się skorzystać z metody sztucznego zapłodnienia. Szeroko dyskutowany i ważny społeczny problem został przez reżyserkę ukazany w sposób ciekawy, subtelny i czuły.

Autorka: Katarzyna Matwiejczuk

Reżyseria, scenografia, wizualizacje: Kamila Siwińska

Muzyka, kostiumy: Joanna Szumacher

Przygotowanie wokalne: Joanna Sykulska

Światła: Agata Skwarczyńska

Ruch sceniczny: Tobiasz Sebastian Berg

Obsada: Joanna Baran-Marczydło, Dagny Mikoś

Plan filmowy: Magdalena Kozikowska-Pieńsko, Maria Dańczyszyn (gościnnie), Beata Zarembianka, Marek Kępiński, Wojciech Kwiatkowski (gościnnie)

Premiera: 27 listopada 2021, Mała Scena im. Z. Kozienia

 

Fot. Paweł Pragłowski


Galeria: