Pierwsza próba spektaklu „Hiob’51”

Pierwsza próba spektaklu „Hiob’51”2 grudnia na Dużej Scenie odbyła się pierwsza próba czytana spektaklu pod tytułem „Hiob’51”   opowiadającego heroiczną historię życia i śmierci Łukasza Cieplińskiego - jednego z „Żołnierzy wyklętych”, pułkownika Wojska Polskiego zabitego przez UB strzałem w tył głowy 1 marca 1951 roku. Ten przez lata wymazywany z kart historii bohater i patriota, dziś jest symbolem niezmordowanej walki o wolność. Jego pamięć szczególnie czczona jest na Podkarpaciu – w regionie, w którym prowadził działalność bojową i konspiracyjną, dla którego wielce się zasłużył, i w którym żył.


„Hiob’51” to dramat inspirowany historią, sięgający do źródeł i dokumentów, ale przetwarzający je w subiektywny i emocjonalny sposób. Opowieść o XX-wiecznym Hiobie, snuta tu i teraz, stawia pytanie:  czy Ciepliński jest ważny dla nas dzisiaj?

 

Premierę zaplanowaliśmy na 10 kwietnia 2021 roku.

Scenariusz: Jarosław Jakubowski

Reżyseria: Jan Nowara

Scenografia: Marek Mikulski, Maciej Mikulski

Kostiumy: Marta Hubka

Muzyka: Tomasz Bajerski

Ruch sceniczny: Tomasz Dajewski

Zdjęcia filmowe: Marcin Pawełczak

Obsada: Robert Chodur, Michał Chołka, Waldemar Czyszak, Paweł Gładyś, Józef Hamkało, Robert Żurek, Joanna Baran-Marczydło, Karolina Dańczyszyn, Magdalena Kozikowska-Pieńko, Justyna Król, Mariola Łabno-Flaumenhaft, Dagny Mikoś, Barbara Napieraj, Małgorzata Pruchnik-Chołka, Paulina Sobiś (gościnnie), Sławomir Gaudyn, Karol Kadłubiec, Marek Kępiński, Wojciech Kwiatkowski (gościnnie), Mateusz Marczydło (gościnnie), Paweł Majchrowski, Adam Mężyk, Mateusz Mikoś, Mieczysław Napieraj, Grzegorz Pawłowski, Kacper Pilch (gościnnie).

Inspicjent: Czesława Ewa Bazaniak

 

 


Galeria: