"Pogorzelisko" na Festiwalu "Kierunek Wschód" w Białymstoku

"Pogorzelisko" na Festiwalu "Kierunek Wschód" w BiałymstokuW dniach od 22 do 30 września 2018 r. w Teatrze im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku odbędzie się druga edycja festiwalu „Kierunek Wschód”. To przegląd teatralny prezentujący kulturę pogranicza. Wydarzenie realizowane jest z myślą o międzynarodowej idei Partnerstwa Wschodniego. Już jutro, tj. 25 września 2018 r. zaprezentujemy tam spektakl "Pogorzelisko" w reżyserii Cezarego Ibera. W trakcie wydarzenia wystąpią teatry m.in. z Białorusi i Ukrainy, ale także z Bielska-Białej.

"Pogorzelisko" to spektakl oparty na dramacie Wajdiego Mouawada, kanadyjskiego pisarza, aktora, reżysera uhonorowanego Orderem Kanady.

Nie jesteśmy tylko swoją pracą i swoją pasją, nie jesteśmy wyłącznie swoim krajem i swoim wychowaniem.
Jesteśmy też wszystkimi przodkami naszej rodziny. Z ich historiami i kulturą.
Nawal Marwan w testamencie przekazuje swoim dzieciom dwa listy. Jeden do ich ojca, który potencjalnie zginął na wojnie, a drugi do ich brata, o którego istnieniu własnie się dowidzieli.
Jeanne i Simone jadą na Bliski Wschód, aby ich odnaleźć i dostarczyć im listy zostawione przez matkę.
Wyruszają w podróż, która odkryje przed nimi historię ich matki, horror wojny, siłę przyjaźni, okrucieństwo zemsty i siłę wybaczania, a w końcu ich własne pochodzenie.
Bo drzewo to nie tylko korona, która pnie się do jasnego nieba. Drzewo to również korzenie, sięgające w głąb mrocznej ziemi. 

Cezary Iber

 


Galeria: