Pokaz finałowy "POLONEZEM Z SIEMASZKĄ"/ STRZYŻÓW

Pokaz finałowy "POLONEZEM Z SIEMASZKĄ"/ STRZYŻÓWUczestnicy warsztatów, którym przewodniczył choreograf Tobiasz Sebastian Berg zaprezentowali efekty pracy z młodymi twórcami teatralnymi: Beniaminem Bukowskim – reżyserem, dramaturgiem, dyrektorem artystycznym Narodowego Teatru Starego w Krakowie, Lucy Sosnowską - dramaturżką, reżyserką, aktorką, artystką wizualną, Karoliną Szczypek – reżyserką, Pawłem Sablikiem - dramaturgiem, operatorem, Elżbietą Szurpicką - projektantką scenografii i kostiumów do spektakli teatralnych oraz filmów, a także architektury wystaw muzealnych, Magdą Kupryjanowicz - dramaturżką, reżyserką.

 

Polonezem z „Siemaszką” to projekt Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie prowadzony w ramach ministerialnego programu Przestrzenie sztuki, gdzie zamierzamy realizować misję Teatru poza stałą jego siedzibą. To już kolejna wspólna produkcja z wyjątkowym kolektywem artystów młodego pokolenia, którzy na swoim koncie mają sporo nagród i zdobyli już uznanie w świecie Teatru. Oprócz tradycyjnych działań scenicznych w teatrze instytucjonalnym zajmują się także działaniami wspierającymi animację i edukację kulturalną lokalnych społeczności w Polsce.

Koncepcja projektu zakłada pracę warsztatową i performatywną opartą na wybranych fragmentach dzieł Juliusza Słowackiego: "Genezis z Ducha", "Agezylausz", "Król Duch". Zakłada wspólną dyskusję (także międzypokoleniową) wokół polskiej tradycji i historii, dziedzictwa kulturowego Polski i polskiego rodowodu oraz świadomości wspólnoty. Wspólne warsztaty mają także za zadanie przygotowanie do współkreowania działań artystycznych (spektaklu) na finał.

Mamy nadzieję, że projekt przyczyni się także do teatralnej debaty (rozmowy z widzami po spektaklu) wokół pojęcia współczesnego patriotyzmu, do wspólnej wymiany myśli, emocji i doświadczeń związanych z polskością, pojęciem narodu, polską tożsamością.

 

Wydarzenie jest kolejnym organizowanym w ramach programu Przestrzenie Sztuki, którego rzeszowski Teatr jest jednym z operatorów.

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany z środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

 

 

 

zdjęcie w galerii

Galeria: