POLONEZEM Z „SIEMASZKĄ”

POLONEZEM Z „SIEMASZKĄ”Miło nam poinformować, że już w przyszłym tygodniu rozpoczniemy realizację kolejnego projektu w ramach programu Przestrzenie Sztuki. Wezmą w nim udział grupy ze Strzyżowa i Wielopola Skrzyńskiego. Podczas kilkudniowych warsztatów, dyskusji wokół polskiej tradycji i historii przygotują finałowy spektakl. Nie możemy się doczekać!

 

Polonezem z „Siemaszką” to projekt Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie prowadzony w ramach ministerialnego programu Przestrzenie sztuki, gdzie zamierzamy realizować misję Teatru poza stałą jego siedzibą. To już kolejna wspólna produkcja z wyjątkowym kolektywem artystów młodego pokolenia, którzy na swoim koncie mają sporo nagród i zdobyli już uznanie w świecie Teatru. Oprócz tradycyjnych działań scenicznych w teatrze instytucjonalnym zajmują się także działaniami wspierającymi animację i edukację kulturalną lokalnych społeczności w Polsce.

 

Tobiasz Sebastian Berg - choreograf, prezes Fundacji na rzecz młodych twórców Jazdaa Polska, twórca zaangażowany społecznie, przewodniczy grupie twórców wśród których są także Beniamin Bukowski – reżyser, dramaturg, dyrektor artystyczny Narodowego Teatru Starego w Krakowie, Lucy Sosnowska - dramaturg, reżyser, aktorka, artystka wizualna, Karolina Szczypek – reżyser, Paweł Sablik - dramaturg, operator, Elżbieta Szurpicka - projektantka scenografii i kostiumów do spektakli teatralnych oraz filmów, a także architektury wystaw muzealnych, Magda Kupryjanowicz -  dramaturg, reżyser.

 

Koncepcja projektu zakłada pracę warsztatową i performatywną opartą na wybranych fragmentach dzieł Juliusza Słowackiego: "Genezis z Ducha", "Agezylausz", "Król Duch". Zakłada wspólną dyskusję (także międzypokoleniową) wokół polskiej tradycji i historii, dziedzictwa kulturowego Polski i polskiego rodowodu oraz świadomości wspólnoty. Wspólne warsztaty mają także za zadanie przygotowanie do współkreowania działań artystycznych (spektaklu) na finał.

Mamy nadzieję, że projekt przyczyni się także do teatralnej debaty (rozmowy z widzami po spektaklu) wokół pojęcia współczesnego patriotyzmu, do wspólnej wymiany myśli, emocji i doświadczeń związanych z polskością, pojęciem narodu, polską tożsamością.

Finał w Strzyżowie odbędzie się 6 listopada, a w Wielopolu Skrzyńskim 21 listopada.

https://dksokol.eu/polonezem-z-siemaszka/

 

Wydarzenie jest kolejnym organizowanym w ramach programu Przestrzenie Sztuki, którego rzeszowski Teatr jest jednym z operatorów.

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany z środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

 

 

 

zdjęcie w galerii