Premiera 16 i 17 listopada

Premiera 16 i 17 listopada



Wielkimi krokami zbliża się nasza pierwsza premiera w nowym sezonie teatralnym!

Trwają intensywne przygotowania do spektaklu „Ermida albo Królewna pasterska” w ramach Sceny Dworskiej Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Naszym założeniem jest powrót do estetyki teatru dworskiego, który ma w Polsce bogatą tradycję. Zrodzony w epoce renesansu, przez lata rozwijał się na dworze królewskim, dworach magnackich i szlacheckich. Przedstawienia, które były kulminacyjnym punktem świąt i uroczystości, miały zapewnić rozrywkę, ale też skłaniać do refleksji nad światem i własnym jestestwem. Teatr jako taki zawsze czerpał i nadal czerpie inspiracje z dorobku przeszłości. Dlaczego więc w XXI nie powrócić do niej w sposób bardziej dosłowny, dając widzom możliwość przeżycia podróży w czasie?      

„Ermida albo Królewna pasterska” to sielankowa „komedyja” z 1664 roku pióra Stanisława Herakliusza Lubomirskiego – magnata i erudyty, mecenasa sztuki, obok Wacława Potockiego uznawanego za jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich XVII wieku. Ta udramatyzowana sielanka opowiadająca o poszukiwaniu czystego szczęścia, prawdopodobnie była wystawiana w teatrach dworskich za życia jej autora. We współczesności, o interpretacje utworu pokuszono się jedynie trzy razy, w tym jeden na antenie Polskiego Radia.

Utalentowany i doświadczony zespół Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie zmierzył się z nie lada wyzwaniem. Aktorzy wciągają widza w historię wymyśloną wiele lat temu, bawią współczesnych, posługując się oryginalnym językiem literackim epoki baroku.

Do współpracy przy tworzeniu tego wyjątkowego spektaklu w iście barokowej oprawie, zaprosiliśmy znakomitego kompozytora, twórcę muzyki do przedstawień teatralnych i produkcji telewizyjnych, Wojciecha Głucha. Piosenki śpiewane przez aktorów wybrzmią w akompaniamencie klawesynu, fletu, gitary i wiolonczeli. Scenografia i kostiumy zaprojektowane przez Marzenę Wodziak, doskonale wpisują się w klimat dworu i idealizowanej w tamtych czasach polskiej wsi. Choreografia jest dziełem uznanego reżysera ruchu scenicznego, Tomasza Dajewskiego.

 Spektakl (zgodnie z naszym zamiarem ożywienia dawnego teatru dworskiego) jest dedykowany do grania we wnętrzach pałaców, zamków i dworów. Dlatego też, jego premiera odbędzie się w dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich – Muzeum-Zamku w Łańcucie (16 i 17 listopada 2019 r.).

 

Serdecznie zapraszamy na teatralną zabawę w intrygi i namiętności!

 

Reżyseria: Jan Nowara

Scenografia i kostiumy: Marzena Wodziak

Muzyka i opracowanie muzyczne: Wojciech Głuch

Choreografia: Tomasz Dajewski

Przygotowanie wokalne: Bożena Stasiowska-Chrobak

Obsada: Dagny Cipora, Magdalena Kozikowska-Pieńko, Justyna Król, Małgorzata Machowska, Michał Chołka, Paweł Gładyś, Mateusz Mikoś, Robert Żurek.

Muzycy:

Urszula Baran (flet)

Tomasz Jachym (klawesyn)

Patrycja Machała (wiolonczela)

Andrzej Paśkiewicz (gitara)

Inspicjent i sufler: Anna Jochym

 

Czas trwania: ok. 90 min (bez przerwy)

BILETY

 

 

  

 

 


Galeria: