PREMIERA

PREMIERAAleksander Fredro urodził się 20 czerwca 1793 roku w Surochowie k. Jarosławia. Jest autorem komedii, fars i wodewilów, które szybko trafiały na deski teatrów. Jego scenicznym debiutem był utwór „Intryga na prędce, czyli nie ma złego bez dobrego”, a najbardziej znane dzieła to „Śluby panieńskie, czyli magnetyzm serca”, „Zemsta”, „Mąż i żona”, „Damy i huzary”, czy „Pan Jowialski”.

Ogłoszenie roku 2023 Rokiem Aleksandra Fredry postawiło nas przed pytaniem: co twórczość tego wybitnego komediopisarza może dać dziś współczesnym czytelnikom, zwłaszcza młodzieży? Jego pisane wierszem utwory stanowią materiał trudny, obarczony silnym rymem, a realia sztuk mogą wydawać się muzealne. Jak więc sobie z nim poradzić? Nasz spektakl łączy fragmenty „Męża i żony” oraz „Ślubów panieńskich”, dodając do nich szczyptę współczesności. Czy zaowocuje to wspólną pointą? Czy Aniela i Klara to przyszłe Elwiry? Czy Gucio i Albin będą musieli przebaczyć swoim żonom, a żony – mężom? Na te pytania spróbują odpowiedzieć adepci Młodej Sceny pod przewodnictwem reżyserki Barbary Napieraj w nowym spektaklu pt. „Kalejdoskop Fredrowski”.

 

reżyseria: Barbara Napieraj

obsada: Szymon Mytych, Dominika Cynkarz, Franciszek Pękala, Jagoda Szuberla, Łukasz Wolak, Milena Dunaj, Jacek Ombach, Natalia Malżycka, Magdalena Gąsior, Hubert Chodorowski, Wiktor Boczkaj

scenografia i kostiumy: Weronika Krupa

światło: Krzysztof Nowacki

 

Miejsce: Teatr im. W. Siemaszkowej - Szajna Galeria