Premiera Banknotu 0 Euro z podobizną Wandy Siemaszkowej

Premiera Banknotu 0 Euro z podobizną Wandy SiemaszkowejWanda Siemaszkowa – legendarna polska aktorka, przed laty dyrektorka naszego Teatru, który następnie otrzymał jej imię – doczekała się kolejnego upamiętnienia. 20 sierpnia w naszej siedzibie odbędzie się konferencja prasowa poprzedzająca premierę banknotu o nominale 0 Euro z podobizną artystki. Taką pamiątkę będzie można nabyć w teatralnych kasach, specjalnym bankomacie, a także w namiocie, który w pierwszych dniach Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE stanie na teatralnym dziedzińcu. Sprzedaż ruszy 21 sierpnia. Nakład jest ograniczony. 

 

Wydanie banknotu z podobizną Wandy Siemaszkowej to kolejna inicjatywa mająca na celu upamiętnienie naszej sławnej patronki. W ostatnich latach przypomnieliśmy osobę i dokonania Wandy Siemaszkowej m.in. poprzez opowiadanie multimedialne „O Wandzie, co chciała do Rzeszowa”, realizację czytania aktorskiego sztuki Jerzego Pleśniarowicza „Panna Młoda z Wesela. Wanda Siemaszkowa”, wystawę archiwalnych zdjęć na stałe zamieszczoną w górnej części teatralnego foyer. Teraz przyszedł czas na pamiątkę, którą będzie można zabrać do domu. 20 sierpnia o godz. 10:00 we foyer Teatru odbędzie się specjalne spotkanie, podczas którego oficjalnie ogłosimy start emisji. Gośćmi honorowymi spotkania będą potomkowie legendarnej heroiny polskiej sceny. Banknot będzie można nabyć od 21 sierpnia w Kasach Teatru (w godzinach ich otwarcia) oraz w specjalnym bankomacie we foyer  – cena 20 zł. Ponadto 21 i 22 sierpnia na dziedzińcu Teatru stanie specjalny namiot, w którym będzie można nabyć banknoty w zestawach premium. Banknoty będą dostępne także na platformie sprzedażowej (www.esouvenir.pl).

Czym jest Banknot 0 Euro?

Powszechnie znany pod nazwą Banknot 0 Euro w tym roku obchodzi swoje szóste urodziny. Powstał we Francji w 2015 roku. Zaledwie cztery lata później miała miejsce polska emisja – pierwszy Banknot 0 Euro w Polsce przedstawiał Warszawę, a jego nakład 5000 sztuk sprzedano w ciągu jednego dnia. Ojcem projektu Euro Souvenir jest Richard Faille, który w 1996 roku nawiązał współpracę z francuską rządową mennicą Monnaie de Paris, aby produkować spersonalizowane medale, które
muzeum, obiekt turystyczny czy park rozrywki mogłyby oferować odwiedzającym jako pamiątkę. Sukces sprawił, że po długich przygotowaniach, w 2015 roku we Francji pojawił się pamiątkowy banknot o nominale 0 Euro. Projekt błyskawicznie zyskał rozgłos za granicą, a jego zasięg powiększył się o nowe kraje. Wyjątkową cechą pamiątkowego Banknotu 0 Euro Souvenir jest możliwość przedstawienia na nim wizerunków interesujących miejsc, obiektów czy też rozpoznawalnych postaci, zarówno historycznych jak i współczesnych, które dotychczas nie znalazły się na banknotach będących w oficjalnym obiegu. Choć banknoty 0 Euro nie są środkiem płatniczym i jedynie swoim wyglądem przypominają oryginalne banknoty Euro, są one wyprodukowane ze 100% bawełnianego papieru. Zawierają także elementy ochronne takie jak m.in. znak wodny, hologram, mikrodruk czy zabezpieczenia UV.

Banknot 0 Euro, którego emitentem jest rzeszowski Teatr przedstawia profil Wandy Siemaszkowej na fotografii wykonanej u szczytu jej kariery aktorskiej oraz dawny budynek rzeszowskiego „Sokoła”, dziś Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.