Przestrzenie Sztuki - sierpień 2022

Przestrzenie Sztuki - sierpień 2022Wraz z 05. Międzynarodowym Festiwalem Sztuk TRANS/MISJE - TRÓJMORZE`22 odbędzie się letnia odsłona Przestrzeni Sztuki – Teatr, a wraz z tym projektem trzy PREMIEROWE wydarzenia; Figura, tor, płaszczyzna – spektakl ruchu, koloru i emocji Teatru O. de. La z choreografią Marty Bury; familijną propozycją – próbą odpowiedzi na nieoczywiste, acz nurtujące wszystkich pytania - Latającego Teatru Kantora, będzie spektakl Jak obmyśliłem świat w reżyserii Magdaleny Miklasz, oraz Ostatni dzień lata – połączenie konwencji spoken word / jazz & poetry wraz z aktorską interpretacją tekstów twórcy Late Night Poems – Bartłomieja Skubisza, w wykonaniu aktora Teatru im. Wandy Siemaszkowej – Roberta Żurka.

 

20.08.2022/ godz. 19:30 FIGURA, TOR, PŁASZCZYZNA/ spektakl ruchu Teatru O.de.la/ choreografia Marta Bury/ Duża Scena Teatru MASKA 

"krzyk to technika dzięki której całe ciało ucieka przez usta" (G. D. )

Inspiracją dla tego obrazu choreograficznego jest "Logika wrażenia" Gilles’a Deleuze'a, filozofa analizującego siłę oddziaływania na widza malarstwa figuratywnego. W choreografii "Figura, tor, płaszczyzna" obserwujemy trzy Figury: Melancholię, Histerię i Repulsję. Ciała Figur przemieszczają się po różnych torach ruchu. Płaszczyzną czyli tłem działania Figur jest  szczególny odcień koloru różowego "cool, down Pink". Według psychologów zajmujących się badaniem wpływu koloru na psychikę i ciało człowieka, jest to kolor wyciszający zachowania ekspansywne. W tym obrazie choreograficznym poszukujemy relacji emocji Figur do płaszczyzny. Sprawdzimy czy kolor tła wpłynie na działanie Figur.

▪️ choreografia: Marta Bury
▪️ reżyseria świateł: Brano Bernar
▪️ muzyka: Maciej Maciaszek
▪️ scenografia: Marta Bury
▪️ kostiumy: Marta Bury, Magda Krupa
▪️ ruch: Joanna Jaworska-Maciaszek, Olga Bury, Piotr Stanek

 

21.08.2022/ godz.17:00 JAK OBMYŚLIŁEM ŚWIAT/ spektakl familijny Latającego Teatru Kantorowi/ reż. Magdalena Miklasz/ Duża Scena

Spektakl „Jak obmyśliłem świat” adresowany jest do dzieci i dorosłych, którzy mają ochotę towarzyszyć małemu, zagubionemu chłopcu w inspirującej podróży, podczas której nasz bohater stara się zrozumieć sam siebie. Subtelna opowieść oparta na historiach po części prawdziwych, a po części zmyślonych, po części napisanych, a po części improwizowanych, krąży wokół pytań, nie zawsze dając jednoznaczne odpowiedzi. Jak nazwać najgorszy dzień w życiu, który ostatecznie nie okazuje się taki najgorszy? Co robić kiedy wszyscy wokół mówią, że nic z Ciebie nie będzie? Czy mieszkanie w małej miejscowości „na końcu świata” może być… fajne? Czy warto przejmować się co inni o nas mówią? Czym jest piękno? A co to znaczy determinacja? I czy Matka Boska może mówić?

▪️ scenariusz: cały zespół
▪️ reżyseria, dramaturgia: Miklasz/ Stela
▪️ scenografia: cały zespół
▪️ lalki i elementy scenograficzne:
Barbara Wójcik – Wiktorowicz
▪️ obsada:
Monika Adamiec, Karina Góra, Marek Kościółek, Grażyna Tabor, Monika Nitkiewicz – Mitrut, Marcin Woszczewski/Przemysław Buksiński, Barbara Wójcik – Wiktorowicz

 

24.08.2022/ godz. 21.00 OSTATNI DZIEŃ LATA/ koncert zespołu Late Night Poems/ PREMIERA KONCERTOWA/ Scena Dziedziniec Teatru 

Mistrzowskie połączenie akustycznego jazzu w jego kilku wymiarach ze słowem mówionym w konwencji spoken word / jazz & poetry oraz aktorską interpretacją tekstów twórcy Late Night Poems Bartłomieja Skubisza w wykonaniu aktora Teatru im. Wandy Siemaszkowej – Roberta Żurka.

Zespół tworzą czołowi muzycy polskiej sceny jazzowej a materiał, który powstał podczas spontanicznej sesji nagraniowej niesie w sobie ducha wolności, improwizacji i uważnego słuchania siebie nawzajem. To muzyczna i poetycka podróż krętą ścieżką prowadzącą od plaż Bałtyku, przez ulice jednego z robotniczych miast i nocne studio w radiu, aż po egzystencjalne rozważania.

Tak o płycie, która ukaże się na przełomie roku 2022 / 2023 w limitowanej wersji winylowej nakładem jednego z prestiżowych polskich wydawnictw mówi sam autor:

- „To album o emocjach. O przyjaźni i miłości, ale też o samotności, smutku i tęsknocie. To próba ubrania w słowa i muzykę tego, co nieuchwytne i tkwiące w najgłębszych zakamarkach naszego jestestwa. To radość z małych rzeczy w niepewnych czasach i opowieść o nieustającej potrzebie prawdziwych, intensywnych i głębokich relacji, które w pędzącym i zdigitalizowanym świecie nie zawsze są w stanie przetrwać próbę czasu. To wreszcie pamiątka magicznej podróży trójki przyjaciół w ostatnie dni lata 2020 roku.”

Uczestnicy festiwalu Trans / Misje – Trójmorze 2022 jako pierwsi będą mogli usłyszeć muzykę z nadchodzącego albumu Late Night Poems – Ostatni Dzień Lata.

Wystąpią:
▪️Robert Żurek (gościnnie)
▪️Bartłomiej „Eskaubei” Skubisz – słowo, instrumenty perkusyjne
▪️Piotr Lemańczyk – kontrabas, gitara basowa
▪️Michał Szkil - fortepian
▪️Tomasz Nowak – trąbka
▪️Maksymilian Olszewski – perkusja
 

 

Bartłomiej Skubisz „Eskaubei” – raper, autor tekstów, animator kultury, dziennikarz muzyczny, dj. Aktywny muzycznie pod ponad 20 lat, pionier kultury hip hop w południowo wschodniej Polsce. Od kilkunastu lat łączy rapowane słowo z muzyką graną na żywo. Od 2014 roku koncertuje i nagrywa w ramach Eskaubei & Tomek Nowak Quartet – zespołu będącego ewenementem na polskiej scenie muzycznej dzięki trwałej fuzji muzyki improwizowanej i rapu, co ma odzwierciedlenie na 4 dotychczas wydanych płytach zespołu i ponad 150 koncertach w Polsce i za granicą. Eskaubei współtworzy również: Late Night Poems, Skubisz Lemańczyk Cooperation, Sophia Grand Club i Subcarpathians. Współpracował m.in. z Agą Zaryan, Michałem Urbaniakiem, Orange Trane, Krzesimirem Dębskim i Vitoldem Rekiem.

Piotr Lemańczyk - jest uważany za jednego z najwybitniejszych europejskich basistów jazzowych. Koncertuje i nagrywa z nazwiskami światowego jazzu takimi jak: Walter Smith III /USA/, Jerry Bergonzi /USA/, Seamus Blake /USA/, Dave Kikoski /USA/, Tim Hagans /USA/, Brian Melvin /USA/, Gary Novak /USA/, Avishai Cohen-tr /Izrael/ , Soweto Kinch /GB/, Leszek Możdżer, Krzesimir Dębski, Zbigniew Namysłowski, Dominik Wania, Krystyna Stańko, MAP, Maciej Sikała i innymi. Nagrał osiem autorskich płyt, które otrzymały znakomite recenzje w takich magazynach jak Down Beat, JazzTimes, Jazz Forum, Jazzpress, The Guardian. Jest laureatem konkursów jazzowych: Jazz Juniors 95 ́ i 96 ́ w Krakowie, gdzie został nagrodzony za indywidualność, kompozycje oraz jako najlepszy instrumentalista. Jazz nad Odrą 96 ́ – nagroda za kompozycje oraz Pomorska Jesień Jazzowa 96 ́, gdzie otrzymał “Złoty Klucz do Kariery”. Jest członkiem wielu czołowych polskich zespołów jazzowych oraz jedynym Europejczykiem amerykańskiego zespołu BEATLEJAZZ. Ponadto brał udział w nagraniu ponad sześćdziesięciu płyt z topowymi artystami polskiej sceny jazzowej. W ankiecie Jazz Top 2020 Jazz Forum, głosami Krytyków plasuje się na trzeciej pozycji w kategorii “KONTRABAS” i czwartej jako “MUZYK ROKU”. Jako lider występuje w zespołach: PIOTR LEMAŃCZYK Electric Band, PIOTR LEMAŃCZYK Acoustic trio.

Michał Szkil - Pianista, kompozytor, pedagog. Absolwent Wydziału Jazzu PWSZ w Nysie oraz Wydziału Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Wojciecha Niedzieli. Wykładowca na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej - Uniwersytet Rzeszowski. W 2020 roku uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych. Zdobywca wielu nagród na Międzynarodowych Festiwalach Jazzowych. Prowadzi intensywną działalność koncertową występując ze swoim kwartetem w najlepszych salach koncertowych i klubach jazzowych w Polsce i za granicą. Występował m.in.: w Niemczech, Danii, Belgii, Hiszpanii, Słowacji, Czechach, Indiach. Współpracował oraz występował z: Bobby Watson, Freedie Hendrix, Anders Bergcrantz, Essiet Okon Essiet, Newman Taylor Baker, John Betsch, Dominiqe Sanders, Andy Middleton, Eric Allen, Rasul Siddik, Deborah Brown, Piotr Baron, Maciej Sikała, Robert Majewski, Grzegorz Nagórski, Eryk Kulm, Jerzy Małek, Akiko, Lora Szafran, Dorota Miśkiewicz, Aga Zaryan, Cezary Konrad, Robert Kubiszyn czy Piotr Wojtasik, z którym ściśle współpracuje do dnia dzisiejszego.

Tomasz Nowak - współpracownik Nigela Kennedy i Jarosława Śmietany a także muzyków z zespołu Amy Winehouse (obecnie koncertuje w projekcie Amy Lives). Wykładowca akademicki, ceniony sideman. Współtwórca formacji Eskaubei & Tomek Nowak Quartet będącej ewenementem na polskiej scenie muzycznej. Obecnie współpracuje również z Adamem Nowakiem (Raz Dwa Trzy) i Karimem Martusewiczem (Voo Voo) w projekcie Akustyk Amigos, a także z Vitoldem Rekiem w projekcie Vitold Rek & the Spark. Przez wiele lat stacjonował w Londynie, gdzie współtworzył londyńską scenę muzyczną. Koncertował w całej Europie, w Meksyku, Ameryce Południowej, m.in. w Royal Albert Hall, Ronnie Scott`s czy na festiwalach Glastonbury, BBC Music - Biggest Weekend. Grał wspólne koncerty z takimi tuzami jak Mike Stern, Mark King (Level 42), Dean Brown, Michał Urbaniak, Krzesimir Dębski.

Maksymilian Olszewski - przedstawiciel bydgoskiej szkoły perkusji. Współtwórca zespołów The Flash i 3Kings. Członek Eskaubei & Tomek Nowak Quartet i Sophia Grand Club. Grał i nagrywał też z Fours Collective, Gadabit i Stanisław Słowiński Quintet. Obecnie koncertuje też z Alan Wykpisz Project.  Pierwszy laureat nagrody im. Janusza Muniaka przyznawanej w ramach Festiwalu Jazz Juniors. Z Vibe Quartet zdobył w 2017 roku nagrodę Grand Prix XVI Krokus Jazz Festival w Jeleniej Górze. Koncertował m.in. w Azji, Gruzjii czy Niemczech. Zdobywca 2 miejsca na konkursie perkusyjnym Polish Drummers w Bielsku Białej. Współpracuje z takimi wykonawcami jak: Vitold Rek czy Janusz Radek.

 

 

Wydarzenia realizowane są w ramach  Przestrzeni Sztuki - Teatr.

 

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.