Rusza drugi sezon Sceny Nowej Dramaturgii. Poszukiwani autorzy i reżyserzy.

Rusza drugi sezon Sceny Nowej Dramaturgii. Poszukiwani autorzy i reżyserzy.Teatr im. Wandy Siemaszkowej prowadzi Scenę Nowej Dramaturgii i ogłasza nabór chętnych. Nabór obejmuje Teatralny Speed Dating i Letnią Rezydencję Literacką. Pierwszy termin przesyłania zgłoszeń to 26 stycznia 2020. W programie sesje warsztatowe, script doctoring, czytania performatywne, spotkania z innymi twórcami i ekspertami. Rzeszowski teatr ma także do zaproponowania letnią rezydencję dramatopisarską połączoną ze stypendium.
Kuratorami SND są reżyserka Martyna Łyko oraz Witold Mrozek, krytyk teatralny i dziennikarz. Do współpracy zaproszeni są reżyserzy  z co najmniej dwoma realizacjami teatralnymi na koncie oraz autorzy i autorki tekstów dramatycznych, prozy, reportaży, poezji. Szczegóły w regulaminie.
Celem SND jest rozwijanie projektów teatralnych i wspólna dyskusja nad tekstami. W sesjach dopracowywania projektów wezmą udział uznani praktycy reżyserii i dramaturgii. Przez Teatralny Speed Dating organizatorzy szukają nowych jakości, powstających ze spotkania reżysera i dramaturga już na wczesnym etapie pracy nad projektem – a jednocześnie tworzenia nowych konfiguracji artystycznej współpracy. Letnia Rezydencja Literacka to pierwsza w Polsce oferta dla autorek i autorów tekstów, którzy chcą spróbować swoich sił w pisaniu dla teatru.
Jeden z tekstów powstałych w ramach Sceny Nowej Dramaturgii, wybrany decyzją dyrektora artystycznego Jana Nowary, zostanie wystawiony przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Wybrane projekty zostaną również zaprezentowane w formie czytań performatywnych, słuchowisk, czy instalacji teatralnych.
Scena Nowej Dramaturgii to jednak przede wszystkim platforma spotkania i wymiany, możliwość interwencji twórczej, wsparcia i wspólnej pracy, a konkurs na inscenizację jest tylko „efektem ubocznym” tego spotkania.
Pierwsze spotkanie uczestników i uczestniczek SND odbędzie 22-23 lutego 2020 w Rzeszowie.

 

TEATRALNY SPEED DATING, regulamin/ formularz zgłoszeniowy/ załączniki
LETNIA REZYDENCJA LITERACKA, regulamin/ formularz zgłoszeniowy/ załączniki