
Scena Nowej Dramaturgii 2023. Prezentacja projektów 5. edycji
W miniony weekend (18-19 marca) odbył się Teatralny Speed Dating, będący częścią 5. edycji Sceny Nowej Dramaturgii. Tegorocznych uczestników wyłonili kuratorzy projektu – reżyserka Martyna Łyko oraz krytyk teatralny i dziennikarz – Witold Mrozek. Dramaturdzy, dramaturżki i reżyserki połączeni zostali w pary, w których wspólnie pracować będą nad rozwojem poniższych projektów:
- Lidia Karbowska (dramatopisarka) i Gosia Jakubowska-Raczkowska (reżyserka)
Magia – tekst, w którym motywy z biografii Magika – rapera i lidera Paktofoniki, przeplatają się z życiem Ani – młodej schizofreniczki, która doświadcza jego obecności.
- Andrzej Błażewicz (dramatopisarz) i Karolina Kowalczyk (reżyserka)
Polska wyprawa kosmiczna – groteskowe scence-fiction z narodowymi wątkami w tle. Wyprawa w kosmos staje się okazją do spełnienia niewypowiedzianych marzeń o kolonizacji. Perspektywa modernizacji technicznej miesza się z niemal delirycznym uniesieniem nowych wieszczów-metafizyków.
- Adrian Szafrański (dramatopisarz) i Weronika Kuśmider (reżyserka)
Luter/Von Bora – akcja osadzona w Wittenberdze zaczyna się w wiosną 1523 roku, a kończy latem 1525 roku i przedstawia okoliczności zawarcia małżeństwa zakonnicy zbiegłej z klasztoru w Nimbschen i augustiańskiego mnicha z Wittenbergi. Panna młoda to Katarzyna von Bora, a pan młody Marcin Luter.
- Marcin Miętus (dramatopisarz) i Agata Koszulińśka (reżyserka)
Mieszkanie do wynajęcia – dramat opowiadający o mieszkaniowym pato-rynku we współczesnej Polsce. Głównymi bohaterami jest para przyjaciół – Feliks i Agnes, bezrobotni aktorzy zatrudniani przez agentów nieruchomości w celu podwyższenia lub zmniejszenia jakości wynajmowanych mieszkań.
- Łukasz Wójcicki (dramatopisarz) i Olga Ciężkowska (reżyserka)
Wszystko – Sebastian przychodzi do Wandy i opowiada jej o procedurach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i ZUS-u, jakie obowiązują po śmierci osoby z niepełnosprawnością, jeśli pobierało się świadczenia i zasiłek pielęgnacyjny. Wanda nie może w to wszystko uwierzyć.
- Anna Wieczorek (dramatopisarka) i Ewa Galica (reżyserka)
Kasandra. Wojny nie było – opowieść Kasandry o wojnie trojańskiej to opowieść dziecka, które nie zgadza się na swoją historię, dlatego ją mitologizuje. Kasandra jest stara, ale wspomina swoje dzieciństwo, próbując wyciągnąć wnioski i zadając sobie pytania: po co tęsknić za czymś, co nie było dobre? W tle toczy się wojna, o której nikt nie chce rozmawiać.
Scena Nowej Dramaturgii to platforma działająca przy Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, skupiona na współczesnych metodach tworzenia opowieści teatralnych, dla których osią jest słowo pisane. Kierowana jest do pisarzy, dramaturżek, poetów, scenarzystek i reporterów zainteresowanych pisaniem dla teatru oraz do reżyserów i reżyserek teatralnych.
Celem platformy jest stworzenie warunków do wspólnego poszukiwania nowoczesnych środków literackiego wyrazu we współczesnej realizacji scenicznej. W sesjach dopracowywania projektów biorą udział uznani praktycy reżyserii i dramaturgii. W ostatnich latach funkcję tę pełnili Michał Buszewicz, Paweł Demirski, Grzegorz Niziołek, Małgorzata Sikorska-Miszczuk czy Weronika Szczawińska.
Z niecierpliwością czekamy na efekty prac tegorocznych duetów!
Galeria: