Scena Nowej Dramaturgii

Scena Nowej DramaturgiiZnamy już uczestniczki i uczestników tegorocznej edycji Sceny Nowej Dramaturgii w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Letnią Rezydencję Dramaturgiczną otrzymała Elżbieta Depta z koncepcją dramatu „Bełkot”, dotyczącego umierania w trakcie pandemii, w realiach szpitalnej izolacji. Elżbieta Depta studiowała reżyserię na krakowskiej PWST i psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako reżyserka pracowała dotąd m.in. w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze Fredry w Gnieźnie czy Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

Drugą stałą częścią Sceny Nowej Dramaturgii jest Teatralny Speed Dating, podczas którego we współpracy z reżyserami i konsultantami rozwijane są pomysły na teksty dla teatru.

Wezmą w nim udział autorzy i autorki:

Mariusz Gołosz „Jak przegrywać”,

Maria Gustowska – „Jak zostać księżniczką”,

Michał Kurkowski z projektem „Słaba historia”,

Joanna Mueller „To nasz pies”,

Przemysław Pilarski – „Terrarium",

Daria Sobik z projektem „Etat”.

Z strony reżyserskiej pracować będą z nimi:

Aleksandra Bielewicz,

Monika Czajkowska,

Zofia Gustowska,

Maciej Hanusek,

Pamela Leończyk,

Mira Mańka.

 

Kuratorami Sceny Nowej Dramaturgii w Rzeszowie są reżyserka Martyna Łyko i dziennikarz oraz teatrolog Witold Mrozek. Pierwsze spotkanie tegorocznej edycji SND odbędzie się w Rzeszowie 26-27 marca 2022 r.

 

Po Teatralnym Speed Datingu, którego tegoroczna edycja odbyła się w Teatr Ochoty w Warszawie znamy duety reżeser/ka – dramaturg/żka. W finale spotkania 4. edycji Teatralnego Speed Datingu, który jest częścią Sceny Nowej Dramaturgii Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie, wyłonione tandemy podczas prezentacji swoich projektów, przedstawiły pomysły na realizację sceniczną. Poznajcie ich!

Kuratoromi SND są reżyserka Martyna Łyko oraz Witold Mrozek - teatrolog i dziennikarz.
 
 
◾️Aleksandra Bielewicz – Maria Gustowska/  "Jak zostać księżniczką"
◾️Monika Czajkowska – Przemysław Pilarski/  "Terrarium"
◾️Zofia Gustowska – Joanna Mueller/ "To nasz pies"
◾️Maciej Hanusek – Mariusz Gołosz/  "Jakprzegrywać? Poradnik dla średnio-zaawansowanych"
◾️Pamela Leończyk – Daria Sobik/ "Zmęczone. O powodach"
◾️Mira Mańka – Michał Kurkowski / "Słaba historia"
 
 

 

KONTAKT:

snd@teatr-rzeszow.pl

Scena Nowej Dramaturgii jest platformą skupioną na współczesnych metodach tworzenia opowieści teatralnych a jej celem rozwijanie projektów teatralnych i wspólna dyskusja nad tekstami. Jej kuratorami są reżyserka Martyna Łyko oraz Witold Mrozek, krytyk teatralny i dziennikarz. W sesjach dopracowywania projektów wezmą udział uznani praktycy reżyserii i dramaturgii. Organizatorzy szukają nowych jakości, powstających ze spotkania reżysera i dramaturga już na wczesnym etapie pracy nad projektem – a jednocześnie tworzenia nowych konfiguracji artystycznej współpracy.
Jeden z tekstów powstałych w ramach SND decyzją dyrektora artystycznego Jana Nowary zostanie wystawiony przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej w