Ułatwienia dostępu
Repertuar

fnt rzeszów

07. Festiwal Nowego Teatru
59. Rzeszowskie Spotkania Teatralne

 

mf transmisje

trans-misje

teatr

parole

 

 

 

Aktualności
Scena Nowej Dramaturgii

Scena Nowej DramaturgiiScena Nowej Dramaturgii to platforma działająca przy Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, skupiona na współczesnych metodach tworzenia opowieści teatralnych, dla których osią jest słowo pisane.

SND kierowana jest do pisarzy, dramaturżek, poetów, scenarzystek oraz reporterów zainteresowanych pisaniem dla teatru, oraz do reżyserów i reżyserek teatralnych. Celem platformy jest stworzenie warunków do wspólnego poszukiwania nowoczesnych środków literackiego wyrazu we współczesnej realizacji scenicznej. Jej kuratorami są reżyserka Martyna Łyko oraz Witold Mrozek, krytyk teatralny i dziennikarz. W sesjach dopracowywania projektów biorą udział uznani praktycy reżyserii i dramaturgii.

 

„Czwarta edycja Sceny Nowej Dramaturgii przynosi teksty, których tematykę napędzają wydarzenia najnowszego czasu. W ich centrum leży zdrowie, dobrostan i rola troski - również o samego siebie - w życiu człowieka. Reprezentują różne metody twórcze, światopoglądy i style myślenia o teatrze i pisaniu dla sceny. Znajdziemy w nich i autobiografizm, i baśniową wyobraźnię, i umowność, i przejmujące opowiadanie historii.
 
🟧Fabuła dramatu „Bełkot” Elżbiety Depty, gdzie rodzeństwo konfrontuje się z chorobą i śmiercią ojca, jest tego przykładem. Towarzyszymy w chorobie, przyglądamy się jak brat z siostrą tworzą nowy, adekwatny do nowej rzeczywistości porządek w rodzinie.
 
🟧W dramacie „Jak zacząłem jeść masło i rzuciłam randkowanie” Michała Kurkowskiego i Miry Mańki mowa o walce z anoreksją. Mira zetknięta z tą choroba nieoczekiwanie, nieprzygotowana na spotkanie, bez moralizowania, demonizowania i definiowania próbuje ją zrozumieć i przełożyć na język teatru. W tle barwne, mocno zakrapiane alkoholem lata dziewięćdziesiąte i piękny duży dom, gdzie wszystko się zaczęło.
 
🟧Trzeci tekst, „To nasz pies” Joanny Mueller, mówi o doświadczeniu spektrum autyzmu poprzez ujęcie bliskie realizmowi magicznemu. Pokazuje budowę relacji z dziewczynką, która nie spełnia narzucanych norm i tym samym konfrontuje kobietę - „niematkę” z samą sobą. Prowokuje retrospekcję wydarzeń z dzieciństwa, analizę niegdysiejszych metod wychowawczych, a wreszcie motywuje do rozważań na temat macierzyństwa. Dramat można potraktować jako polemikę ze spektaklem „CELLineczka”, którego tekst powstał w ramach pierwszej edycji Sceny Nowej Dramaturgii, a który rzeszowscy widzowie znają już z repertuaru teatru.
Mamy nadzieję, że prezentowane w tym roku dramaty będą szeroko dyskutowane nie tylko podczas festiwalu, a również poza nim, a także wkrótce zyskają szansę na realizację sceniczną.” (Martyna Łyko i Witold Mrozek)
 

 

KONTAKT:

snd@teatr-rzeszow.pl

Scena Nowej Dramaturgii jest platformą skupioną na współczesnych metodach tworzenia opowieści teatralnych a jej celem rozwijanie projektów teatralnych i wspólna dyskusja nad tekstami. Jej kuratorami są reżyserka Martyna Łyko oraz Witold Mrozek, krytyk teatralny i dziennikarz. W sesjach dopracowywania projektów wezmą udział uznani praktycy reżyserii i dramaturgii. Organizatorzy szukają nowych jakości, powstających ze spotkania reżysera i dramaturga już na wczesnym etapie pracy nad projektem – a jednocześnie tworzenia nowych konfiguracji artystycznej współpracy.
Jeden z tekstów powstałych w ramach SND decyzją dyrektora artystycznego Jana Nowary zostanie wystawiony przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej w 

 

 

 


Spektakle

Newsletter

TEATR RZESZÓW NA FACEBOOKU