Ułatwienia dostępu
Repertuar

fnt rzeszów

07. Festiwal Nowego Teatru
59. Rzeszowskie Spotkania Teatralne

 

mf transmisje

trans-misje

teatr

 

 

 

 

Aktualności
„Siemaszka” rusza do Londynu. Zagra w POSKU – sercu polskiej kultury!

„Siemaszka” rusza do Londynu. Zagra w POSKU – sercu polskiej kultury!Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie na zaproszenie i we współpracy z  Polskim Ośrodkiem Społeczno-Kulturalnego zaprezentuje spektakl „Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów” w Londynie. Wyjazd finansowany jest ze środków Samorządu Województwa Podkarpackiego. Obok Marszałka Województwa Podkarpackiego wyjazd swoim patronatem objęli także Prezydent Rzeszowa i Wojewoda Podkarpacka.

 

Wyjazd Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie do Londynu ze spektaklem „Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów” to doskonała okazja do promocji nie tylko polskiej kultury i sztuki na arenie międzynarodowej, ale również szansa na przybliżenie odbiorcom niezwykłej historii „zwykłych ludzi z Markowej”, którzy ryzykowali życiem własnym i swoich dzieci, by w czasach II wojny światowej ratować życie innych przed niemieckim barbarzyństwem.

 

Przykład Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci (w tym jednego nienarodzonego), jest jednym z najbardziej heroicznych czynów w historii naszego kraju. W okupowanej przez Niemców Polsce, pomoc Żydom była karana śmiercią. Rodzina Ulmów, nie zważając na osobiste ryzyko, ukrywała Żydów we własnym domu, dając im nie tylko schronienie, ale przede wszystkim — nadzieję. Ponieśli za to najwyższą karę — cała rodzina, wraz z tymi, których ukrywali, została zamordowana przez bestialskich niemieckich żandarmów 24 marca 1944 roku.

 

Przez wiele lat historia o rodzinie Ulmów przekazywana była jedynie z ust do ust. Wreszcie, po latach usłyszał ją świat, a Rodzina Ulmów we wrześniu 2023 została wyniesiona do godności ołtarza. Materialnym świadectwem ich heroizmu jest także otwarte w 2016 roku Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, będące centrum dialogu narodu polskiego i narodu żydowskiego. Uznając, że „Ulmowie są w Polsce oraz poza jej granicami symbolem tych wszystkich, którzy oddali życie za pomoc prześladowanym przez Niemców Żydom” Sejm RP ogłosił rok 2024 Rokiem Rodziny Ulmów.

Nasz Teatr blisko 6 lat temu uznał, że historia „Samarytan z Markowej” zasługuje na to, by opowiedzieć ją ze sceny. Spektakl powstał na zamówienie teatru, a sztukę napisał i wyreżyserował rzeszowianin – Beniamin Maria Bukowski.

Spektakl „Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów” zaprezentowany zostanie w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie w dniach 27 i 28 stycznia 2024 roku.

 

_________

„Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów”

 

Scenariusz i reżyseria: Beniamin M. Bukowski

Scenografia: Katarzyna Stochalska

Światło i multimedia: Eliasz Styrna

Obsada: Justyna Król, Małgorzata Pruchnik-Chołka, Waldemar Czyszak/Sławomir Gaudyn, Paweł Gładyś, Robert Żurek, Robert Chodur (off)

 

Premiera: 2018-10-12
Czas trwania: 70 min

 

Spektakl zrealizowano z inicjatywy Fundacji im. Rodziny Ulmów „SOAR”.

 

Zespół Teatru Siemaszkowej melduje się przed wylotem – już jutro we współpracy z polish zagramy spektakl „Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów” w teatr posk. Do zobaczenia w Londynie!

 

Wyjazd finansowany jest ze środków Samorządu Województwa Podkarpackiego.Teatr Posk - POSK Theatre / Podkarpackie - serwis samorządu województwa / Podkarpackie / DO KULTURY

#rodzinaulmów #theulmafamily #posklondyn

 

 


Spektakle

Newsletter

TEATR RZESZÓW NA FACEBOOKU