TEATR W SIECI/NATENCZAS – relacja z finału

TEATR W SIECI/NATENCZAS – relacja z finałuZa nami emocjonujący finał drugiej odsłony projektu TEATR W SIECI/NATENCZAS. Przeszło rok temu postanowiliśmy podjąć wyzwanie zorganizowania warsztatów online dla uczniów z województwa podkarpackiego. Chcieliśmy przede wszystkim wspomóc nauczycieli i uczniów, którzy z powodu pandemii zostali zmuszeni do odbywania lekcji i zajęć dodatkowych w formie zdalnej. Zainteresowanie pierwszą edycją warsztatów teatralnych w sieci, realizowaną w ramach projektu będącego inicjatywą Samorządu Województwa Podkarpackiego i Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, przerosło nasze `najśmielsze oczekiwania. Dziś z dumą przyznajemy, że projekt TEATR W SIECI/NATENCZAS jest jedną z najbardziej wyjątkowych podróży, w jakie przyszło nam wyruszyć.

Cieszymy się, że wreszcie udało nam się spotkać w realnej rzeczywistości. Podczas dwóch finałowych dni, będących zwieńczeniem kilkutygodniowych warsztatów na naszej Dużej Scenie zaprezentowały się 23 zespoły. Wszyscy zostali nagrodzeni, a występy, które szczególnie przypadły do gustu Jury, dodatkowo wyróżnione. Nagrody wręczyli goście specjalni finału: Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch oraz dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego Robert Godek.

Organizacja tegorocznej edycji projektu TEATR W SIECI/NATENCZAS była możliwa dzięki ogólnopolskiemu programowi PRZESTRZENIE SZTUKI. Program stawiający sobie za cel docieranie ze sztuką do szerokiego grona odbiorców nie mógł nie objąć swym zasięgiem szkoły, która kształtuje postawy i osobowość. Wierzymy, że nasza inicjatywa jest cegiełką w budowaniu pokolenia świadomych uczestników i odbiorców kultury.

Dziękujemy za obecność, wspaniałą atmosferę i moc teatralnych doznań!

 

 

Zespoły i uczniowie nagrodzeni przez Jury w składzie:

- główny specjalista w Departamencie Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego Magdalena Mróz

- starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie Iwona Bereś

- dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie Jan Nowara.

 

17.06.2021 r.

 

za wzruszającą i dojrzałą opowieść o historii w etiudzie pt. „Blizna” dla Zespołu II Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu pod opieką artystyczną Anny Demczuk.

za brawurowy dialog z klasyką w etiudzie pt. „Sen nocy letniej” dla Zespołu Akademickiego Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie pod opieką artystyczną Pawła Gładysia.

za błyskotliwy spektakl z poezji dla Zespołu I Liceum Ogólnokształcącego w Nowej Sarzynie w etiudzie pt. „Bal” pod opieką artystyczną Roberta Żurka.

za super wariacje na temat Juliana Tuwima dla Zespołu Szkoły Podstawowej w Wojtkowej w etiudzie pt. „Tuwim or not Tuwim” pod opieką artystyczną Marka Kępińskiego.

za dojmujący obraz dojrzewania w „Piaskownicy” dla Zespołu Szkoły Podstawowej nr 4 im. Stefana Żeromskiego w Jarosławiu pod opieką artystyczną Magdaleny Kozikowskiej-Pieńko.

 

Ponadto Jury zachwycili w swoich kreacjach: Zuzanna Aftanas (Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Krościenku Wyżnym), Karol Ficek (Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie), Amelia Filar (Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Krościenku Wyżnym), Wiktor Grzywna (I Liceum Ogólnokształcące w Nowej Sarzynie), Michał Józefaciuk (II Liceum Ogólnokształcące im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu), Karolina Kozioł i Kornelia Kozioł (II Liceum Ogólnokształcące im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu), Zuzanna Kuziora (Publiczna Szkoła Podstawowa w Jastkowicach), Miłosz Szwed (Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie).

 

 

18.06.2021 r.

 

za magię i wzruszenia w etiudzie pt. „Genesis” dla Zespołu Szkoły Podstawowej im. Marii Moralewicz w Dachnowie pod opieką artystyczną Karola Kadłubca,

za dowcipną energię słów w etiudzie pt. „Wywar z kilku wierszy – A to feler!” dla Zespołu Szkoły Podstawowej nr 17 w Rzeszowie pod opieką artystyczną Anny Demczuk,

za przejmujący obraz historii dla Zespołu Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Oleszycach w etiudzie pt. „Zawiszacy” pod opieką artystyczną Karola Kadłubca,

za wesołą przygodę z Tuwimem w etiudzie pt. „Pan Maluśkiewicz i wieloryb” dla Zespołu Szkoły Podstawowej im. Stanisława Mroczki w Górze Motycznej pod opieką artystyczną Roberta Chodura.

 

Ponadto Jury zachwycili w swoich kreacjach: Helena Kowalczyk (Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Oleszycach), Gabriel Kwaśniak (Zespół Szkół w Zarzeczu – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zarzeczu), Julia Magoń (Zespół Szkół w Zarzeczu – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zarzeczu), Krzysztof Pachołek (Szkoła Podstawowa im. Marii Moralewicz w Dachnowie), Daria Rożek (Szkoła Podstawowa nr 17 w Rzeszowie), Dominika Wieczerzak (Zespół Szkół w Maliniu), Grzegorz Wójcik (Szkoła Podstawowa w Hadykówce).

 

Gratulujemy!

 

Pojekt Przestrzenie Sztuki finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

 

 

 

Fot. Wiktoria Cieśla i Weronika Krupa

 

 


Galeria: