Teatralna historia rodziny Ulmów podczas obchodów w Markowej

Teatralna historia rodziny Ulmów podczas obchodów w MarkowejMiło nam poinformować, że nasz Teatr włączy się w tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Święto państwowe obchodzone jest 24 marca w rocznicę zbrodni w Markowej – brutalnego mordu dokonanego na szesnastu osobach narodowości polskiej i żydowskiej przez okupantów niemieckich. Z ich rąk śmierć ponieśli Wiktoria i Józef Ulma wraz sześciorgiem dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów, w tym dwie kobiety i dziecko. Zbrodnia w Markowej stała się symbolem martyrologii Polaków mordowanych za niesienie pomocy Żydom.

24 marca 2019 roku w Markowej z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, Muzeum Polaków Ratujących Żydów Podczas II Wojny Światowej oraz Gminy Markowa odbędzie się szereg wydarzeń upamiętniających Polaków, którzy stracili bądź narażali własne życie, niosąc pomoc przedstawicielom społeczności żydowskiej. Zwieńczeniem tego dnia będzie pokaz spektaklu „Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów”, który rozpocznie się o godz. 17.00.

Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów” w reżyserii rzeszowianina Beniamina M. Bukowskiego nie jest spektaklem opowiadającym jedynie o patosie i bohaterstwie. To przede wszystkim opowieść o prostych ludziach, którzy swą niezwykłą postawą przypomnieli wagę i znaczenie takich pojęć, jak człowieczeństwo, życzliwość, przyjaźń i odwaga. Mamy nadzieję, że spektakl w wykonaniu rzeszowskiego Teatru spotka się z uznaniem zaproszonych gości oraz mieszkańców Markowej – ta inscenizacja zostanie zaprezentowana tam po raz pierwszy.

Alina Bosak, Biznes i Styl, Muzeum Ulmów zaprasza na Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów

Diecezja Rzeszowska, Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów w Markowej

Powiat Łańcucki, Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. 75. rocznica śmierci rodziny Ulmów,

Korso.pl,Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

Łańcut.org, Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

 

O spektaklu