TEATRALNY SPEED DATING 2019

TEATRALNY SPEED DATING 2019Scena Nowej Dramaturgii w Rzeszowie – finał prac nad projektami

 

20 czerwca minął termin nadsyłania scenariuszy oraz partytur scenicznych powstałych w wyniku pierwszej edycji Teatralnego Speed Datingu, jednego z działań Sceny kuratorowanej przez Martynę Łyko (reżyserkę) i Witolda Mrozka (dziennikarza, krytyka teatralnego). Otrzymaliśmy dziewięć tekstów, podczas powstawania których twórcy konsultowali się z kuratorami oraz reżyserką i dramaturżką Weroniką Szczawińską. Część z projektów będzie można zobaczyć już jesienią podczas rzeszowskiego 06. Festiwalu Nowego Teatru.

Przedstawiamy tytuły nadesłanych projektów oraz pracujące nad nimi dramaturgiczno-reżyserskie pary:

1) "art. 152 § 1 k.k." Marta Syrwid - Barbora Chovancová

2) "Celineczka" Katarzyna Matwiejczuk - Kamila Siwińska

3) "Człekołak" Artur Dudziński - Andrei Zagorodnikov

4) "Dom Galeria" Alicja Kobielarz - Jan Hussakowski

5) "Łyknąć" Paweł Świerczek - Sebastian Krysiak

6) "mJAsto" Miłka Malzahn - Mateusz Przyłęcki

7) "Niedorośli" Agata Wlazło - Marta Streker

8) "Superbohater" Michał Łukowicz - Beniamin Bukowski 

9) "Źródło życia. Lebensborn" Olga Żukowicz - Julia Mark 

 

Warszawa-Rzeszów. Trwają prace Sceny Nowej Dramaturgii

 

 

 

Między 1 a 3 kwietnia w Warszawie odbyły się kolejne spotkania w ramach Sceny Nowej Dramaturgii Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Uczestnicy Teatralnego Speed Datingu, jednego z działań Sceny Nowej Dramaturgii, zostali dobrani w pary reżyser-dramaturg podczas tegorocznych spotkań karnawałowych i od tamtej pory w ramach tandemów artystycznych pracują nad autorskimi projektami spektakli.

Rozwojowi tych prac przyglądała się zaproszona w charakterze ekspertki reżyserka i dramaturżka, Weronika Szczawińska, oraz kuratorzy SND reżyserka Martyna Łyko i Witold Mrozek, krytyk teatralny i dziennikarz. W sumie, w spotkaniach wzięło udział dziewięć par. Następnym etapem będzie przesłanie do 20 czerwca br. gotowych scenariuszy lub partytur scenicznych, które będą wynikiem współpracy uczestników. Współpraca między reżyserami a dramaturgami funkcjonuje na bardzo różnych zasadach – od adaptowania na scenę przygotowywanej przez dramaturga prozy po wspólne projektowanie performansu.

Spośród nadesłanych egzemplarzy część będzie można zobaczyć w formie instalacji, czytań performatywnych lub słuchowisk w ramach nadchodzących festiwali organizowanych przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej, a jeden ze złożonych projektów zostanie zrealizowany w pełnym wymiarze na deskach teatru.

Jednocześnie Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie przygotowuje się do kolejnego przedsięwzięcia Sceny Nowej Dramaturgii, czyli Letniej Rezydencji Literackiej. Laureatką rezydencji została poetka Aldona Kopkiewicz. Nad przedstawionym przez autorkę projektem dramatu opiekę mentorską objęli Weronika Szczawińska i prof. Grzegorz Niziołek.

 

TEATRALNY SPEED DATING W RAMACH SND – ZNAMY PARY I POMYSŁY!

 

28 lutego w Szajna Galerii odbył się finał Teatralnego Speed Datingu. Podczas spotkania poznaliśmy 10 par reżyser – autor tekstu oraz wstępne pomysły na spektakle, słuchowiska, czytania performatywne. Wszystkie są efektem zaledwie 24 godzinnej współpracy osób, które nie znały się wcześniej! Reżyserzy i pisarze przedstawili 9* intrygujących koncepcji, których tematyka oscyluje głównie wokół istotnych problemów społecznych. Z prezentacji wynika, że możemy spodziewać się także odważnych i ciekawych rozwiązań scenicznych. 

Kolejne spotkanie dobranych par odbędzie się na początku kwietnia w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Ostateczne efekty pracy pod kierunkiem kuratorów Sceny Nowej Dramaturgii – reżyserki Martyny Łyko oraz krytyka teatralnego i dziennikarza Witolda Mrozka – a także reżyserki, dramaturżki i pedagożki Weroniki Szczawińskiej, poznamy w przyszłym sezonie.

*jednej z par, mimo podjętych prób, nie udało się odnaleźć artystycznego porozumienia.

PARY DOBRANE PODCZAS TEATRALNEGO SPEED DATINGU:

AUTOR TEKSTU                              REŻYSER

Katarzyna Matwiejczuk                     Kamila Siwińska

Miłka Malzahn                                   Mateusz Przyłęcki

Olga Żukowicz                                  Julia Mark

Artur Dudziński                                  Andrei Zagorodnikov

Paweł Świerczek                               Sebastian Krysiak

Marta Syrwid                                     Barbora Chovancová

Alicja Kobielarz                                 Jan Hussakowski

Agata Wlazło                                     Marta Streker

Michał Łukowicz                                Beniamin Bukowski

Krzysztof Puławski                             Przemysław Jaszczak

Fotorelacja z Teatralnego Speed Datingu

 

E-teatr- Nowa odsłona Sceny Nowej Dramaturgii

Andrzej Piątek, Dziennik Teatralny, Teatralny Speed Dating

Kinga Kużniar, Życie Rzeszowa, Teatralny Speed Dating